غذا و تغذیه کودک, کودک (۳ تا ۱۲ سال), مجله کودک

پیشنهاداتی برای صبحانه خوردن کودکان بی اشتها

بچه‌ها و صبحانه

در قسمت قبل دلایل اهمیت خوردن صبحانه و تاثیرش بر فعالیت مفید روزانه را گفتیم. حالا که به بحث مهم بچه‌ها و صبحانه خوردن پرداختیم، در این قسمت می خواهیم چند راه‌حل پیشنهاد دهیم برای مواقعی که بچه‌ها علاقه‌ای به خوردن صبحانه ندارند.

این متن ترجمه‌ای آزاد از سایت معتبر healthyfamiliesbc است که راه‌کارهای مناسبی برای داشت خانواده‌ای سالم ارائه می‌کند.

بچه‌ها و صبحانه

شما مهمترین الگوی کودک در غذا خوردن هستید. یکی از روش‌های موثر برای ترغیب بچه‌ها این است که به آن‌ها نشان دهید که صبحانه، وعده بسیار لذیذ و خوشمزه‌ای است و بخش مهمی از برنامه هر روزه شما محسوب می‌شود. در ادامه، ایده‌های بیشتری را برای تقویت عادات غذایی سالم صبحگاهی به شما ارائه می‌کنیم:

  • هر روز صبح، برای خوردن صبحانه با فرزندانتان وقت بگذارید و همراه با آن‌ها صبحانه بخورید. با این کار، سرمشق خوبی برایشان خواهید بود و این یکی از موثرترین راه‌ها برای تغییر عادات غذایی بچه‌ها است.
بچه‌ها و صبحانه
  • اگر فرزندتان، صبح‌ها اشتهای چندانی برای خوردن صبحانه ندارد، می‌توانید یک اسموتی سالم با شیر و یا ماست برایش درست کنید و چند برش میوه تازه یا یخ زده مثل موز، توت فرنگی یا زغال اخته به آن اضافه کنید.
  • گزینه دیگر این است که برایش یک وعده غذایی کوچک در منزل درست کنید چیزی مثل یک کاسه کوچک بلغور جو دوسر و یا یک برش نان تست سبوس‌دار به همراه کره بادام زمینی و بعد می‌توانید کمی خوراک مختصر و سالم (مثل ساندویچ یا مقداری ماست طبیعی با میوه) برای کودکتان تهیه کنید تا قبل از شروع کلاس درس در مدرسه نوش جان کند.
بچه‌ها و صبحانه
  • اما اگر صبح پرمشغله‌ای دارید و وقتی برای خوردن صبحانه نیست، ساعت را برای 10 دقیقه زودتر از روزهای دیگر کوک کنید، یا وسایل و دفتر و کتاب و لباس‌های مدرسه‌ کودکتان را از شب قبل آماده کنید تا سریعتر به کارهایتان برسید و بتوانید با هم صبحانه بخورید. حتی می‌توانید صبحانه را از شب قبل آماده کنید، مثلا مواد پنکیک را از شب قبل با هم مخلوط و برای صبح روز بعد آماده کنید و یا می‌توانید تخم مرغ و سبزیجات را در قالب مافین درست کنید و بگذارید کنار و تنها کاری که باید صبح انجام دهید، این است که در مایکروویو گرمش کنید.
  • بعضی از بچه‌ها، هنگام غذا خوردن، خیلی مشکل پسند و وسواسی هستند و تنها زمانی که غذای مورد علاقه‌شان باشد، خوب می خورند. پس غذاهایی را برای صبحانه کودکتان درست کنید که دوست دارند و با اشتها می‌خورند.
بچه‌ها و صبحانه

بچه‌های بزرگتر و نوجوان، با نخوردن صبحانه سعی دارند استقلال خودشان را به والدین‌شان نشان دهند. سعی کنید از این رفتارشان یک مساله بزرگ نسازید. لیستی از غذاهایی که دوست دارند تهیه کنید و به او پیشنهاد کنید تا یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و یکی از غذاهای مورد علاقه‌اش که قابل حمل هم باشد با خود به مدرسه ببرد و صبحانه‌اش را آنجا بخورد. همچنین، ممکن است فرزندتان بخواهد هنگام خرید، غذاهایی که مورد نظر خودش است را برای صبحانه انتخاب کند. اجازه دهید با سلیقه خودش انتخاب کند تا از صبحانه خوردن بیشتر لذت ببرد.

آیا می‌دانستید که؟

مطالعه‌ای که به تازگی انجام گرفته نشان می‌دهد کودکانی که علاقه‌ای به خوردن صبحانه ندارند، در مقایسه با بچه‌هایی که صبحانه دوست دارند، والدینی دارند که به خوردن صبحانه تشویقشان نمی‌کنند. عادت‌های رفتاری از کودکی و همراهی پدر و مادرها در اجرای آن‌ها خیلی تاثیرگذار است. پس همراه کودکتان صبحانه بخورید و آن‌ها را تشویق کنید که حتما صبحانه بخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *