غذا و تغذیه کودک, کودک (۳ تا ۱۲ سال), مجله کودک

تشویق بچه‌ها به خوردن صبحانه

بچه‌ها و خوردن صبحانه

صبحانه یکی از مهمترین وعده‌های غذایی است که باید حتما از سن کم به آن عادت کرد. خوردن صبحانه مقوی و سالم در رشد بهتر کودکان تاثیر زیادی دارد. همین شد که ما تصمیم گرفتیم در دو مقاله به موضوع بچه‌ها و خوردن صبحانه بپردازیم.

این متن ترجمه‌ای آزاد از سایت معتبر healthyfamiliesbc است که راه‌کارهای مناسبی برای داشت خانواده‌ای سالم ارائه می‌کند. از پیشنهاداتی که ما در رابطه با صبحانه‌ای خوشمزه و سالم برایتان شرح داده‌ایم بهره بگیرید تا فرزند دلبندتان را به خوردن این وعده غذایی مهم تشویق کنید.

بچه‌ها و خوردن صبحانه

دلیل اهمیت خوردن صبحانه

بچه‌ها با خوردن یک صبحانه سالم و مغذی، انرژی لازم برای یک روز شلوغ در کلاس و مدرسه بدست می‌آورند. کودکانی که صبحانه می‌خورند، بهتر می‌توانند روی بازی، یادگیری، حفظ مطلب و حل مساله تمرکز کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که خوردن صبحانه سالم باعث بهبود عملکرد بچه‌ها در مدرسه می‌شود.

همچنین، بچه‌هایی که عادت به خوردن صبحانه دارند:

  • نسبت به بچه‌هایی که سر صبحانه بازی در می‌آورند، کمتراز مدرسه غیبت می‌کنند.
  • کمتر میان وعده‌های سرشار از شکر و یا چربی و یا هل هوله مصرف می‌کنند، که همین باعث می‌شود اضافه وزن نداشته باشند.
بچه‌ها و خوردن صبحانه

ارزش غذایی صبحانه

خوردن صبحانه به کودک شما انرژی می‌دهد و باعث شروع سوخت و ساز بدن او می‌شود. همینطور باعث می‌شود بدن کودک از این خوراکی‌ها و غذاها، به شکل بهتر و موثرتری در طول روز استفاده کند. درست مانند ماشینی که هیچ سوختی در مخزن خود ندارد، بدن شما نیز پس از گذراندن چند ساعت بدون غذا در طول شب، فاقد انرژی لازم برای فعالیت روزانه است. به همین دلیل، ما هم پیش از اینکه به مقابله با دغدغه‌های روزانه برویم، نیاز داریم دوباره سوخت گیری کنیم.

بچه‌ها و خوردن صبحانه

یک صبحانه سالم و مقوی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

یک صبحانه سالم باید ترکیب متعادلی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی باشد تا سطح انرژی را در تمام طول روز ثابت نگه دارد. ترکیبی از 3 گروه غذایی از میان 4 گروه غذایی اصلی برای رسیدن به بدن سالم و روزی پرانرژی نیاز است.

کودکان و نوجوانان مدرسه رو، می‌توانند آزادانه از میان غذاهایی مانند بلغور جو دوسر، گرانولا، غلات سبوس‌دار کم قند، تخم مرغ آب پز، املت، نان تست سبوس‌دار با کره بادام زمینی یا پنیر، میوه و ماست طبیعی یکی را انتخاب کنند.

بچه‌ها و خوردن صبحانه

آیا می‌دانستید که؟

انتخاب غذاهای سالم و خوردن صبحانه کافی به فرزندتان کمک می‌کند تا ساعاتی که هر روز صبح در مدرسه می‌گذراند را با موفقیت و انرژی بالا طی کند. غلات فرآوری شده که قند بالایی دارند فاقد مقادیر مناسبی از مواد مغذی هستند و باعث می‌شوند کودک، زودتر از حالت عادی احساس گرسنگی کند. پس دقت کنید که صبحانه‌ای که می‌خورید چقدر سالم و به دور از قند و چربی‌های افزودنیست.

تا اینجای حرف از دلایل خوردن صبحانه و اهمیتش گفتیم. با مجله کودک همراه باشید تا در ادامه فکری به حال کودکان بی اشتها یا بدغذا بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *