زندگینامه

گندی تارتاکوفسکی را بشناسیم

تصویر گندی تارتاکوفسکی کارگردان هتل ترانسیلوانیا

گندی تارتاکوفسکی کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده، انیماتور و صداپیشه‌ی اصالتا روس است. او در ۱۷ ژانویه سال ۱۹۷۰ در شهر مسکو در روسیه به دنیا آمد و در ۷ سالگی همراه با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کردند. نام کامل او «گِنادی بوریسویچ تارتاکوفسکی» است ولی خودش ترجیح می‌دهد او را گِندی صدا کنند. شیدا علیپور، نویسنده‌ی سایت کودک و نوجوان آی‌قصه ما را با این کارگردان بیشتر آشنا می‌کند.

تصویر گندی تارتاکوفسکی کارگردان هتل ترانسیلوانیا

بیوگرافی گندی تارتاکوفسکی

پدر گندی تارتاکوفسکی دندانپزشک دولتمردان روسیه بود و به نظر گندی او مردی بسیار سختگیر و سنتی بود، اما با وجود این شرایط رابطه‌ی خوب و نزدیکی با هم داشتند. آنها پیش از مهاجرت به آمریکا به ایتالیا رفتند و همانجا بود که گندی مجذوب نقاشی شد. او که تا آن زمان حتی قادر به کشیدن یک دایره‌ی ساده هم نبود، از طریق دختر همسایه به نقاشی کشیدن علاقه‌مند شد و آن را آغاز کرد.

حرفی که بارها از دهان گِندی شنیده شده این است که «می‌خواهم من را بپذیرند». منشأ این جمله از زمانی شکل گرفت که گندی را در مدرسه‌ی‌ ابتدای به چشم یک خارجی می‌دیدند و او را در جمع خود نمی‌پذیرفتند. گندی همواره احساس جدا افتادن از بقیه را داشت و تمام تلاشش را می‌کرد تا بقیه او را به عنوان یکی از خودشان بپذیرند. این تفکر از زمان کودکی با گندی باقی ماند و او هنوز هم برایش مهم است که در جمع همکاران و اجتماع پذیرفته شود.

گندی تارتاکوفسکی چطور سر از دنیای انیمیشن درآورد؟

گندی تارتاکوفسکی خانواده‌ی بلندپرواز و جاه‌طلبی داشت که او را تشویق کردند تا وارد دنیای تجارت شود. به همین دلیل او تصمیم گرفت تا در کلاس‌های تبلیغ و آگهی تجاری شرکت کند اما دیر به ثبت‌نام آن رسید و انتخاب زیادی هم برایش باقی نمانده بود، در نتیجه مجبور شد کلاس انیمیشن‌سازی را ثبت‌نام کند و همین امر منجر شد تا او به کالج کلمبیای شیکاگو برود و بعد از آن برای خواندن رشته‌ی انیمشین‌سازی در موسسه‌ی هنرهای کالیفرنیا به لس‌آنجلس  نقل‌مکان کند. در این موسسه او دو انیمیشین دانشجویی را کارگردانی کرد که همان‌ها زیربنای ساخت آزمایشگاه دکستر شدند. او و چند تن از دوستانش توسط مک‌کراکن به کمپانی هانا باربارا معرفی شدند و کار رسمی خود را از آنجا آغاز کردند.

آثار گندی تارتاکوفسکی

اولین اثر گندی تارتاکوفسکی که بر پایه‌ی انیمیشنی دانشجویی ساخته شد سریال آزمایشگاه دکستر بود که جوایز متعدد و معتبری برای او به همراه داشت. او پس از موفقیت در ساخت سریال آزمایشگاه دکستر، ساخت سریال دختران پاورپاف را آغاز کرد و برای آن هم برنده‌ی جوایز متعددی در طی سالهای مختلف شد.

از دیگر آثار تارتاکوفسکی می‌شود به جک سامورایی اشاره کرد که خود گِندی می‌گوید در این سریال رویاهای کودکی خودش را به نمایش درآورده است.

هتل ترانسیلوانیا

اولین قسمت انیمیشن سینمایی-سریالی هتل ترانسیلوانیا در سال ۲۰۱۲ به کارگردانی گندی تارتاکوفسکی و نویسندگی پیتر باینهام و رابرت اسمیگل به نمایش درآمد. هتل ترانسیلوانیا داستان یک خون‌آشام است که پس از مرگ همسرش یک هتل به نام ترانسیلوانیا می‌سازد که فقط مخصوص هیولاهاست. با این توضیح انتظار می‌رود که شاهد یک کارتون ترسناک باشیم اما نه تنها ترسناک نیست بلکه خنده‌دار است. گِندی در مورد این اثر می‌گوید که خودش اصلا طرفدار فیلم‌ها و کارتون‌های ترسناک نیست و تماشا نمی‌کند. به نظرش تبدیل کردن موضوعات ترسناک به داستان‌های خنده‌دار کار بسیار جالب و سرگرم‌کننده‌ای است. این انیمیشن به قدری موفق بود که علاوه بر بردن جوایز متعدد، قسمت‌های بعدی آن نیز ساخته شد.

مثل بچه‌ها فکر کنید

به عقیده‌ی گندی تارتاکوفسکی غرق شدن در دنیای انیمیشن‌ها از زندگی واقعی جذاب‌تر است و در آن می‌تواند تمام کارهایی که در دنیای واقعی قادر به انجامش نیست را انجام دهد. از نظر او شخصیت‌های کارتونی که گاهی برنده و گاهی بازنده هستند قابل‌باور‌تر از شخصیت‌هایی هستند که همیشه برنده‌اند. توصیه‌ی‌ او به انیمیشن‌سازها این است که برای ساخت یک انیمیشن خوب و موفق، فقط کافیست تا مثل بچه‌ها فکر کنند و دنیا را ببینند.


پیشنهاد می‌کنیم با ریچ مور، کارگردان انیمیشن زوتوپیا هم آشنا بشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *