زندگینامه

پیت داکتر ، انیمیشن‌سازی از خانواده دکترها که انیمیشن روح را ساخت!

پیت داکتر کارگردان انیمیشن روح و چندین کارتون کودک است

ممکن است پیت داکتر را به اسم نشناسید؛ اما حتماً تا به‌حال دست‌کم یکی از انیمیشن‌های درخشان و کارتون کودک او را دیده و لذت برده‌اید. او خالق چندین انیمیشن کودکانه جذاب مانند بالا، بیرون و درون، شرکت هیولاها، وال ای و همچنین انیمیشن روح است. فاطمه فرهاد، بعد از دو معرفی انیمیشن از ساخته‌های پیت داکتر، این بار خود کارگردان را به مخاطبین آی قصه معرفی می‌کند.

پیت داکتر کارگردان انیمیشن روح و چندین کارتون کودک است
پیت داکتر | کارگردان انیمیشین روح

نقاشی سرنوشت‌ساز، نقطه‌ی شروع کارگردان انیمیشن روح

همه چیز از یک نقاشی شروع شد. از همان نقاشی‌هایی که همه‌ی ما پایین دفترهایمان می‌کشیدیم و وقتی با تند تند ورق زدن دفترمان آدمک حرکت می‌کرد ذوق می‌کردیم. ذوق می‌کردیم از اینکه آدمکی خلق کرده‌ایم که گل می‌چیند، ابراز علاقه می‌کند، توپ شوت می‌کند و هزار تا کار دیگر. پیت داکتر هم از همینجا شروع کرد.

پیت، هشت ساله بود که اولین flipbook یا به‌عبارتی ورق‌های پویانمای خود را ساخت. از آنجا بود که تصمیم گرفت انیمیشن‌ساز شود. و با اینکه هم پدر و هم مادرش دکتر بودند، اما پیت علاقه و شوقش را کنار نگذاشت. او وارد دانشگاه کالیفرنیا شد و شخصیت‌سازی انیمیشن خواند. تا روزی بتواند آثار موفقی همچون انیمیشن روح بسازد.

پیت در زمان تحصیلش نیز فیلم‌های کوتاه زیادی ساخت و جایزه‌ی برترین انیمیشن دانشجویی را هم از آن خود کرد. اگر می‌خواهید این انیمیشن‌های کوتاه و جذاب را ببینید، پیکسار آنها را در مجموعه‌ای به‌نام انیمیشن‌های کوتاه پیکسار (قسمت دوم)، جمع‌آوری کرده و در فستیوال‌های مختلف نیز به نمایش در آورده‌است.


خالق کارکترهای فراموش‌نشدنی

ممکن است پیت داکتر را به اسم نشناسید اما حتماً تا به‌حال دست‌کم یکی از انیمیشن‌های درخشانش را دیده و لذت برده‌اید. او خالق چندین انیمیشن کودکانه جذاب مانند بالا، بیرون و درون، شرکت هیولاها، وال ای و همچنین انیمیشن روح است. البته شاهکارهای جناب داکتر به همین‌جا ختم نمی‌شود. او تهیه‌کننده و ناظر انیمیشن‌های دیگری نیز بوده است.

پیت عاشق این است که موضوعات بزرگ و مفاهیم عمیق را به‌زبانی ساده و با دو کارکتر اصلی بیان کند. کاراکترهایی که با هم تفاوت بنیادین دارند، حتی در سن و سال. داکتر عقیده دارد که ترکیب بزرگسال دانا و پذیرا و کودک شیطان و کنجکاو می‌تواند قصه‌های جذابی را بسازد و حق هم با اوست. چون ترکیب راسل و پیرمرد اخمالو در کارتون کودک بالا و یا شخصیت شماره ۲۲ و نوازنده‌ی ویولن در انیمیشن روح ، ترکیب‌های به‌یادماندنی و جذابی هستند.

نکته جذاب: کاراکتر الی در کارتون کودک بالا را یادتان هست؟ همان دخترک منحصربه‌فردی که رویای بهشت دارد؟ او در حقیقت الهام‌گرفته از دختر خود پیت داکتر، الی داکتر بوده و صداگذاری‌ این شخصیت نیز توسط الی حقیقی انجام شده‌است.


اگر پیت داکتر نبود

بدون اغراق اگر پیت داکتر نبود پیکساری هم وجود نداشت، اگر هم وجود داشت به این قدرتمندی نبود. پیت ۲۱ ساله بود که توسط پیکسار استخدام شد، یعنی تقریباً بلافاصله بعد از تمام کردن دانشگاه. داکتر خوب می‌نویسد، خوب کارگردانی می‌کند و شخصیت‌هایی که می‌سازد هرگز از ذهن شما پاک نخواهند شد!

و البته پیت داکتر، کارگردان انیمیشن روح ، در آینده‌ای نزدیک قرار است جای جان لستر (یکی از مدیران پیکسار که متاسفانه گناهی نابخشودنی مرتکب شد) را نیز بگیرد و مدیریت را نیز به هنرهایش اضافه کند. اما خوب، پیت به قدری عاشق کارگردانی و انیمیشن‌سازی است که فعلاً دست نگه داشته و گفته تا وقتی کار جدیدش را تمام نکند از مدیریت خبری نیست!

پیت، بیش از ۸۸ بار نامزد جوایز مختلف شده و این نامزدی‌ها به ۵۸ جایزه منجر شده‌است. او اولین نفر در تاریخ سینما است که سه بار اسکار بهترین انیمیشن را از آن خود کرده‌است.توصیه‌ی ما آی‌قصه‌ای‌ها به شما این است که تمام فیلم‌های پیت داکتر را ببینید. تک تک آثار پیت‌ داکتر ارزش دیده‌ شدن دارد، حتی چند بار دیده شدن. معرفی انیمیشن بالا و انیمیشن روح را می‌توانید در بخش «پیشنهاد انیمیشن» بیابید و بخوانید. در ادامه به آثار جذاب و پرمحتوای این کارگردان گرانقدر انیمیشن کودکانه بیشتر خواهیم پرداخت.

این مطلب به کمک مقاله‌ای در Pixar Wiki نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *