معرفی قصه

شب یلدای امسال رو چی گوش کنیم؟

آذرماه که میرسه، حال و هوای همه خونواده‌ها عوض میشه. همه خودشون رو برای یه شب به یادموندنی آماده می‌کنن؛ «شب یلدا»

این روز رو جشن می‌گیریم و وارد فصل زمستان می‌شیم. برای این شب سنت‌‌های خیلی قشنگی داریم مثل دورهم جمع‌شدن خانواده‌ها، خوردن آجیل و هندوانه و انار و فال حافظ گرفتن.

تو این دورهمی‌ها، گاهی هم مادربزرگا و پدربزرگا برای نوه‌هاشون قصه تعریف می‌کنن؛ قصه‌های قدیمی و سنتی از طولانی‌ترین شب سال و ننه سرما.

ما هم در آی‌قصه کلی قصه‌های شب یلدایی و زمستونی داریم. این قصه‌ها رو شب یلدا بچه‌ها می‌تونن در کنار خانواده گوش کنن و از دورهمی‌شون لذت ببرن:

سیاره گردو (ویژه یلدا):

سیاره گردو، قصه سریالیه و داستان سیاره‌ایه که توی کهکشان راه‌شیری به دنیا اومده و هیچ‌چیزی درباره فضا و زندگی توی فضا نمی‌دونه و بقیه سیاره‌ها و ستاره‌ها بهش کمک می‌کنن تا با فضا آشنا بشه.

فریناز مختاری نویسنده سیاره گردو دراین مجموعه نجوم رو در قالب قصه به بچه‌ها آموزش داده. الهام پاوه‌نژاد گوینده و مریم جاودانی تصویرگره این مجموعه‌اس.

سیاره گردو (ویژه یلدا)

در این قسمت ویژه یلدا، سیاره گردو موقعیت زمین در شب یلدا رو یاد می‌گیره. اگه دوس دارین بچه‌هاتون از نظر علمی و نجومی یاد بگیرن که در شب یلدا چه اتفاقی درآسمان‌ها و سیاره‌ها میوفته، این قسمت رو از دست ندید.

*قصه سیاره‌ گردو (ویژه یلدا) رو از اپلکیشن و وب‌اپلکیشن آی‌قصه گوش کنین.


ماجرای دونه انار شماره ۷:

دونه انار شماره ۷ وقتی در خونه‌اش باز شد، افتاد بیرون و ماجراهای بامزه‌ای براش اتفاق افتاد. دونه انار شماره ۷ در این سفر با پسته خندان و هندونه و کشمش و بادوم هندی آشنا میشه. اونا واسش توضیح میدن که اون تو یه خونه‌اس و اهالی این خونه هم دارن شب یلدا رو جشن می‌گیرن. دونه انار شماره ۷ یاد می‌گیره که شب یلدا چیه.

دونه انار شماره ۷

اگه دوس دارین بدونین آخر ماجرای دونه انار شماره ۷ چیه، این قصه به نوشته سپیده بیگدلی رو از دست ندید. سینوره کفاش‌طلب گوینده و مریم جاودانی هم تصویرگر این داستانه بامزه‌اس.

*قصه دونه انار شماره ۷ رو از اپلکیشن و وب‌اپلکیشن آی‌قصه گوش کنین.


خاطرات شرمین(کشور بی‌آشی):

شرمین نادری، نویسنده مجموعه «خاطرات شرمینه». شرمین در این مجموعه از شیطنت‌‌های خود و پسرخاله بزرگه و پسرخاله کوچیکه برامون تعریف می‌کنه.

حالا که نوبت به قصه‌های زمستونی رسیده، خوبه که خاطرات شرمین درمورد زمستون و آش‌رشته در فصل ۲ قسمت دوم رو هم بشنویم.

خاطرات شرمین

در این قسمت شرمین ماجرای کودتای اون و پسرخاله‌هاش علیه آش در روزهای زمستونیه رو تعریف می‌کنه.کودتایی که باعث شد شرمین و پسرخاله‌هاش و خواهراش گشنه بمونن.

شنیدن این داستان از زبون خود شرمین با تصویرگری مجتبی حیدرپناه خیلی بامزه‌ست و به نظر در شب یلدا در دورهمی‌ها خیلی سرگرم‌کننده می‌تونه باشه!
*خاطرات شرمین (کشور بی‌آشی) رو از اپلکیشن آ‌ی‌قصه و وب‌اپلکیشن آی‌قصه گوش کنین.


کاموا ماموا:

مامان‌بزرگ تو زمستون سردش بود و تصمیم می‌گیره کاموا ماموا بگیره و برای خودش بافتنی ببافه اما گربه‌ها، درخت پشت پنجره، موش‌ها، ماشین همسایه، پلیس سرچهارراه، ساختمون قدیمی هم سردشون بود و مادربزرگ برای همه کلاه بافت؛ اما برف نبارید….

کاموا ماموا

برای ما که منتظر زمستون هستیم و حتما کلاه بافتنی‌هامون رو برای برف آماده کردیم، این داستان به نوشته مکرمه شوشتری، گویندگی یاشار ابراهیمی و تصویرگری نسیم بهاری خیلی جالب می‌تونه باشه.

*قصه کاموا ماموا رو از اپلیکشن آی‌قصه و وب‌اپلکیشن آی‌قصه گوش کنین.


رادمهر در جست‌وجوی گنج (ساختن آدم‌برفی با ملافه‌های خانه!)

مجموعه داستانی «رادمهر در جستجوی گنج» ماجراهای یک پسر خیال‌پرداز در جست‌وجوی گنجه.

در قسمت نهم رادمهر و دوستانش با دیدن ملافه‌های سفید که شبیه برفه، خیلی ذوق کردن و تصمیم گرفتن با ملافه‌های سفید آدم برفی درست کنن؛ اما با ماژیک و چسب، ملافه‌ها رو کثیف کردن.

رادمهر در جست‌وجوی گنج

داستان شیطنت‌های رادمهر رو الهه ایزدخواه نوشته، یاشار ابراهیمی راوی این شیطونیای رادمهره و بابک اسماعیلی هم تصویرشو کشیده.

*مجموعه داستانی رادمهر در جستجوی گنج(ساختن آدم‌برفی با ملافه‌های خانه) رو در اپلکیشن آی‌قصه و وب‌اپلکیشن آی‌قصه گوش کنین.


مهربا‌ن‌ترین شالگردن دنیا (شهر آی‌قصه):

در شهر آی‌قصه در هرقسمت دایناماینا، هاپ‌هاپ، کرگدنی به کرگدن،آدام فضایا، گربه شماره ۶ و مینا و سینا ماجراهای بامزه‌ای دارن. فاطمه فرهاد و پوریا عالمی نویسنده این مجموعه داستان هستن و افراد بسیاری مثل پیمان فاطمی، آزاده مویدی‌فر،بهادر مالکی و یاشار ابراهیمی گویندگی این مجموعه را به عهده دارن. مجتبی حیدرپناه و سلمان طاهری هم تصویرگرای شخصیت‌های بامزه این شهره.

مهربان‌ترین شالگردن دنیا(شهر آی‌قصه)

در قسمت ۲۷ این مجموعه سریالی،یک روز هاپ‌هاپ تصمیم گرفت یه کار جدید یاد بگیره چون می‌خواست ذهنش سالم و قوی بمونه. هاپ‌هاپ از مامان‌بزرگش بافتن شال‌گردن رو یاد می‌گیره و یه روز هم میره و کلی کاموا می‌خره تا برای داینا ماینا یه شالگردن خیلی خیلی دراز ببافه. اینقد این شالگردن دراز بوده که حتی از خونه هاپ هاپ هم میوفته بیرون…..

*مهربان‌ترین شالگردن دنیا رو می‌تونید از اپلکیشن آی‌قصه و وب‌اپلکیشن آی‌قصه گوش کنین.


دایناشهر (آدم‌برفی):

دایناشهر هم قصه سریالی‌ست که آی‌قصه با همکاری آکادمی هوش‌مالی تهیه کرده. دراین مجموعه داستانی، به بچه‌ها سواد مالی و نحوه مدیریت پول‌هاشون آموزش داده می‌شه.

دایناشهر (آدم‌برفی دایناسوری)

فریناز مختاری، نویسنده این مجموعه در قسمت ۱۵ فصل دوم این مجموعه، یه روز برفی در دایناشهر رو تعریف می‌کنه. داینابچه‌ها در این روز برفی دارن یاد می‌گیرن چجوری آدم‌برفی دایناسوری بسازن و برف‌بازی می‌کنن؛ اما دستکش‌های دیپو گم می‌شن. بچه‌‌ها در این قسمت «جبران‌کردن اشتباهات» رو یاد می‌گیرن.

در این مجموعه هم گویندگان بسیاری مثل پیمان فاطمی،آزاده مویدی‌فر، مهسا نوروزی،یاشار ابراهیمی به اعضای دایناشهر جون دادن و مجتبی حیدرپناه هم تصویرگر دایناسورهای بامزه‌ست.

*داستان دایناشهر (آدم‌برفی دایناسوری) رو از اپلکیشن آی‌قصه و وب‌اپلیکیشن آی‌قصه گوش کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *