آموزش کودک, کودک (۳ تا ۱۲ سال), مجله کودک

11 مهارت زندگی که باید به کودکان آموزش دهید (قسمت دوم)

مهارت زندگی کودکان

مجله کودک: در قسمت قبل چند مهارت کاربردی و ضروری را معرفی کردیم. در قسمت دوم به ادامه آن می پردازیم. این موارد پیشنهاد سایت معتبر businessinsider است که به بچه‌های خود آموزش‌های لازم و ضروری زندگی مستقل را بدهید. ارین مگی، نویسنده‌ای که خود صاحب دو فرزند است به شما توصیه می‌کند یک برنامه ویژه یادگیری در منزل برای آن‌ها تهیه و اجرا کنید. برنامه ای از مهارت‌های ضروری که باید هر کس از کودکی یاد بگیرد. مگی توصیه می‌کند به جای کلاس‌های مختلف، روی مهارت زندگی کودکان و فعالیت‌های کاربردی‌تر و لذت بخش‌تر تمرکز کنید که اصولا بچه‌ها در مدارس یاد نمی‌گیرند.

مجله کودک، بخش پژوهشی و آموزشی سایت و اپلیکیشن آی قصه، شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کند.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • استفاده درست و بی خطر از چاقو (ایمنی چاقو)  

برای بچه‌ها توضیح دهید هر یک از چاقوهای آشپزخانه چه کاربردی دارد و چطور باید از آنها استفاده کنند.

آلیسون کارور که معلم سابق دبستان است می‌گوید، بچه‌های بالای 5 سال باید بتوانند پس از چند هفته تمرین، خودشان صبحانه درست کنند. به گفته کارور، تعداد زیادی چاقوی ایمن مخصوص بچه‌ها در بازار وجود دارد که قابلیت برش دادن مواد خوراکی را دارد و می‌توانید بصورت آنلاین خریداری کنید. با برش دادن مواد خوراکی مختلف، به بچه‌ها نحوه استفاده درست و ایمن از چاقو را یاد دهید. از بچه‌های خود بخواهید که برای آخر هفته، برایتان یک ظرف سالاد میوه درست کنند.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • استفاده از کپسول آتش نشانی

به همراه بچه‌ها، ویدئوهای مربوط به آموزش نحوه استفاده از کپسول‌های اتفاء حریق در مواقع ضروری را تماشا کنید.

برای این کار، می‌توانید از یوتیوب استفاده کنید و ضمن اشاره به کپسول‌های آتش نشانی که در منزل دارید، یک فیلم آموزشی و سرگرم کننده برایشان به نمایش بگذارید.

به گفته رابین اف. گودمن، دکترای روانشناسی بالینی و هنردرمانگر ساکن نیویورک، والدین باید به این موضوع فکر کنند و از خودشان بپرسند، چه کارهایی را دلم می‌خواست در دوران دانشجویی و زمانی که به تنهایی زندگی می‌کردم، یا وقتی که اولین آپارتمانم را گرفتم، یا اولین شغلم را بدست آوردم، بلد می‌بودم؟ سپس، بصورت وارونه (از آخر به اول) حرکت کنند و فهرستی از این کارها را تهیه و یک به یک، آنها را با فرزندشان چک کنند.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • نحوه استفاده از ابزارآلات

اصول پایه ای استفاده از ابزارآلات را به آن‌ها یاد دهید.

بچه‌هایی که اصول مقدماتی نحوه تعمیر وسایل مختلف را بلد هستند، مستقلتر بار می‌آیند و بعدها هم وقتی چیزی در منزل خراب شود دیگر لازم نیست برای تعمیر آن، پولی هزینه کنند و به این شکل، می‌توانند صرفه جویی کنند.

به گفته چوداری، این فرصت بزرگی برای والدین است که با خیال راحت ببینند فرزندشان بدون اینکه نیاز به کتاب درسی خاصی داشته باشد هنوز هم در حال یادگیری است. بچه‌ها هم این فرصت را پیدا می‌کنند تا مهارت‌های زندگی را از والدین شان بیاموزند – کارهایی که بسیاری از مردم تا سنین بالاتر، شانس یاد گرفتن آن‌ها را بدست نمی‌آورند.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • نحوه دوختن (حداقل) دکمه لباس

خیاطی، از جمله مهارت‌هایی است که مدت‌ها است نادیده گرفته شده ولی در عین حال، بسیار مفید فایده است. می توان خیاطی را بخشی از مهارت زندگی کودکان دانست که باید در حد رفع نیاز خود یادبگیرند.

یادگیری خیاطی نه تنها خیلی ساده و آسان است، بلکه بچه‌های کم سن و سال نیز عاشق آن هستند.

به گفته دکتر ملانی راس میلز، یاد گرفتن این مهارت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا فرزندتان را با نحوه کار با ابزارهای مفید آشنا می‌کند که به نوبه خود، باعث ایجاد اعتماد بنفس، افزایش دانش و اطلاعات، استقلال، و قبول مسئولیت در کودک  شده و او را به فردی قابل و با مهارت‌های بالا بدل می‌کند که در رشد و پیشرفت دنیای اطراف خود سهیم خواهد شد.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • ورود به گفتگوهای خودمانی

داشتن تعامل اجتماعی در مراحل اولیه زندگی کودک از اهمیت بالایی برخوردار است.

شاید بچه‌های شما رابطه خوبی با دوستان و اعضاء خانواده داشته و براحتی بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، ولی در برخورد با افراد غریبه ممکن است کمی‌ خجالتی باشند. حال چطور می‌توانید هنر گفتگو با دیگران را به آن‌ها بیاموزید؟

بنا بر اظهارات نانسی بیکر، مدیر ویراستاری مجله چایلد مود، بچه‌ها در دنیای بیرون، با تعداد زیادی از افراد غریبه مواجه می‌شوند – از جمله، اساتید، مربیان، مشاوران، صاحبخانه، کارکنان فروشگاه، آرایشگر، پیشخدمت‌ها، مدیران، و همکاران شان. زمانی که بچه‌های ما به سنین بزرگسالی می‌رسند باید بلد باشند چطور چشم در چشم این افراد نگاه کنند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و حتی در صورت لزوم، از خودشان دفاع کنند.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • مدیریت زمان

مدیریت زمان نیاز به تمرین دارد.

بچه‌ها و نوجوانان از نظر اصول ساختاری، عملکرد خوبی دارند ولی یادگیری مدیریت زمان، نیاز به تمرین و ممارست دارد. به گفته بتانی راب، که یک مددکار اجتماعی اهل کلرادو است، بسیاری از جوانان به هنگام ورود به دانشگاه یا ترک منزل برای نخستین بار، چیز زیادی در مورد نحوه مدیریت زمانی وظایف و مسئولیت‌های خود نمی‌دانند. به همین دلیل، تکالیف خود را فراموش می‌کنند، از کلاس‌هایشان جا می‌مانند، شیفت کاریشان را فراموش می‌کنند (یا دیر سر کار می‌رسند) و یا صبح‌ها خواب می‌مانند. مدیریت تمامی ‌این امور بدون داشتن تمرین قبلی، کار خیلی سختی است. پیشنهاد من این است، حال که بچه‌ها در قرنطینه بسر می‌برند و از مدرسه دور هستند، بگذارید بچه‌ها و نوجوانان بصورت فعالانه در طراحی برنامه روزانه خود شرکت کنند.

برای آشنایی با مهارت زندگی کودکان و خواندن مطالب به‌روز درباره فرزندپروری، مجله کودک، بخش پژوهشی و آموزشی سایت و اپلیکیشن آی قصه را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *