معرفی قصه

در آن سیاره دور: ماکی ماکی

به گزراش BBC: قصه ماکی ماکی خیلی پیچیده نیست اما دلخوش کننده هست. در قصه رنگینی که اعضای “آی قصه” آفریده‌اند، در آغاز فیلم، صدا می‌گوید به سیاره ماکی‌ ماکی خوش آمدید!‌ در کهکشان‌های دور، سیاره‌ای وجود دارد به نام “ماکی‌ ماکی”. سیاره‌ای بنفش پر از چاله‌های توخالی. در این سیاره دو موجود فضایی زندگی می‌کنند.

از اینجاست که داستان شروع می‌شود، قصه‌ای برای بچه‌ها.

چندان که خبر از برچیده شدن ستون‌های طنز در روزنامه‌ها رسید ـ به دنبال آن کارتون‌های وطنی هم به نصف رسید، کارفرمای یکی از روزنامه‌ها گفت فعلا خدا پدر اینترنت را بیامرزد، کارتون‌های نشریات جهان را هر روز می‌توان پیدا کرد، مجانی. ما که کپی رایت نداریم. چنین بود که پوریا عالمی طنزنویس نسل حاضر یک طرف رفت، آیدین طرف دیگر، ابراهیم رها نشده ناپدید شد، مجموعه بی‌قانون هم از هم پاشید، یعنی اول قانون پاشید و بعد ضمیمه‌اش. میس کارتون هم که فیروزه مظفری باشد روسری را کشید بالا. شاگرد گرفت و کفش آهنین پوشید، زیر لب فحشی هم با لهجه گیلکی گفت و …

از این مجموعه اما فایده‌ها هم سر زده است. از آن جمله همین مجموعه آی قصه که از جمله آبرومندترین تولیدات هنری و فرهنگی است و مخاطبش بچه‌ها.

تولید تازه آی قصه، با مقدمه دلسوزانه‌ای شروع شد و آن هم زمانی بود که پوریا عالمی نوشت: “امروز که شرایط کشور از حالت عادی خارج شده است آیا کشور توان تامین تبلت رایگان و اینترنت رایگان برای همه دانش‌آموزان را دارد؟ اگر به هر دلیلی از جمله شرایط اقتصادی، بدهی‌ها، هزینه‌های جاری، اولویت‌های دیگر و تحریم و… کشور نمی‌تواند در وضعیت فورس ماژور پیش‌آمده، شرایط برابر برای تدریس و تحصیل آنلاین برقرار کند، سه راه به نظر می‌رسد: تامین منابع مالی به واسطه وام داخلی یا خارجی. تامین اینترنت رایگان برای دانش‌آموزان به‌وسیله دستور ایجابی به اپراتورها و سرویس‌دهنده‌های اینترنت و به تعویق انداختن تحصیل اجباری دانش‌آموزان و اعلام تعطیلی موقت مدارس تا اطلاع ثانوی.”

“در راهکار سوم تحصیل از حالت اجباری، الزامی و عمومی به حالت انتخابی و خصوصی تغییر شکل می‌دهد. آیا به تعویق انداختن تحصیل اجباری دانش‌آموزان و تعطیلی موقت مدارس می‌تواند راهکاری برای جلوگیری از رقابتی بی‌سرانجام بین دانش‌آموزان این سرزمین داشته باشد؟ رقابتی که ممکن است به قیمت جان آنان و به بهای فقیرتر شدن خانواده آنان تمام شود؟ رقابتی که طبق آمارهای ‘نرخ فقر کشوری’ می‌تواند لطمه‌ها و صدمه‌های جبران‌ناپذیری به بافتار جامعه وارد کند.”

اینک به دنبال این دلسوزی‌ها و راهگشایی‌هاست که در سیاره ماکی ماکی آن دو موجود فضایی راه افتادند… از خود می‌پرسیم مگر کرونا هم به فضا رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *