بچه (۱ تا ۳ سال), سلامت بچه, سلامت و تناسب اندام کودک, کودک (۳ تا ۱۲ سال), مجله کودک

چکار کنیم بچه‌ها ماسک بزنند؟

چکار کنیم بچه‌ها ماسک بزنند؟

در قسمت قبل گفتیم که چرا بچه‌ها دوست ندارند ماسک بزنند یا چرا از آدم‌هایی که ماسک می‌زنند می‌ترسند. در این قسمت می‌خواهیم به پدر و مادرها کمک کنیم چطور ماسک‌زدن را برای بچه‌ها به کاری طبیعی و دوست‌داشتنی تبدیل کنند. متن پیشِ رو ترجمه آزاد و تلخیصی است که در وب‌سایت معتبر kidshealth مجله‌ای مختص سلامت کودکان منتشر شده­ است. حلا می خواهیم بگوییم، چکار کنیم بچه‌ها ماسک بزنند؟ در این مقاله به دلایل ناراحتی و کودکان از ماسک‌زدن و راه‌حل رفع این مشکل می‌پردازیم.


چکار کنیم بچه‌ها ماسک بزنند؟

کمک کنید بچه‌ها به پوشیدن ماسک عادت کنند. تا جایی که می‌توانید به بچه‌ها فرصت دهید قبل از اینکه مجبور به ماسک‌زدن شوند، در منزل تمرین کنند. نحوه زدن ماسک و درآوردن آن را به کودک آموزش دهید. این کار را به یک بازی تبدیل کنید و ماسک را در نقش نقاب قهرمان برای کودکان تبدیل کنید. آن وقت می‌بینید اشتیاقشان برای ماسک‌زدن بیشتر می‌شود.


چکار کنیم بچه‌ها ماسک بزنند؟

بچه‌ها را تشویق کنید ماسک‌های خود را تزئین کنند. این کار به آن‌ها حس مالکیت و داشتن کنترل بر اوضاع فعلی را می‌دهد و زدن ماسک را به امری عادی و جزو کارهای روزمره بدل می‌کند. بسته به نوع ماسک، کودکان می‌توانند با ماژیک روی آن‌ها نقاشی کنند و یا استیکر بچسبانند.


همراه با فرزندانتان، ماسک درست کنید. بگذارید ماسک قهرمانشان را خودشان درست کنند. اگر خودتان در منزل، ماسک یا روکش صورت درست می‌کنید، بگذارید بچه‌های بزرگتر هم به شما کمک کنند. ماسک‌هایی هست که نیازی به دوخت و دوز ندارد و ساخت آن‌ها بسیار آسان است و می‌توانید از آنچه در منزل دارید مثل تی‌شرت، دستمال سر و چیزهای دیگر برای درست کردن این ماسک‌ها استفاده کنید. حتی اگر نیاز به دوخت و دوز داشتید، بچه‌ها می‌توانند در انتخاب نوع پارچه و یا طرح و شکل ماسک به شما کمک کنند.


چکار کنیم بچه‌ها ماسک بزنند؟

زدن ماسک را به امری جذاب و سرگرم‌کننده تبدیل کنید. کاری کنید بچه‌های کوچکتر فکر کنند ماسک زدن یک جور بازی است. مثلا با زدن ماسک می‌توانند وانمود کنند پزشک یا پرستار هستند. شاید بخواهند از جعبه کمک‌های اولیه استفاده کرده و مثلا از عروسک‌های خود مراقبت کنند.

تعدادی ماسک برای زمان بازی بچه‌ها با عروسک‌ها یا اسباب‌بازی­ها کنار بگذارید. این کار باعث می‌شود ماسک‌زدن به امری عادی و بخشی از دنیای اطراف بچه‌ها تبدیل شود. می‌توانید از فرزندتان بخواهید به صورت حیوان عروسکی‌اش ماسک بزند و بعد چند سوال از او در مورد اینکه چرا عروسکش ماسک زده بپرسید. بعد، بسته به پاسخ او، هرگونه ابهام و تردید را برطرف کرده و خیالش را راحت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *