بازی و فعالیت بچه, بازی و فعالیت کودک, بچه (۱ تا ۳ سال), کودک (۳ تا ۱۲ سال), مجله کودک

چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی! – بخش ۱

مجله کودک: هرسال، تعطیلات مدرسه که شروع می‌شود، بچه‌ها انتظار دید و بازدیدها و سفرهای تابستانه را می‌کشند. اما امسال وضعیت به شکلی است که خیلی سخت می‌شود سفر کرد و مجبوریم بیشتر در خانه بمانیم. می‌دانید؟ برای اینکه امسال – یعنی تابستان ۱۳۹۹ که درگیر ویروس کوئید ۱۹ و کرونا و قرنطینه هستیم – بچه‌ها بتوانند تابستان معرکه‌ای داشته باشند، حتما لازم نیست سفر پرهزینه‌ای را برنامه‌ریزی کنیم. به‌جای این کار می‌شود با انجام یک سری فعالیت‌ها و بازی‌ها که قبلا در مسافرت‌های خانوادگی‌مان انجام می‌دادیم، در خانه و با کودکان کاری کنیم که حوصله بچه‌ها کمتر سر برود.

شما می‌توانید با انجام یک سری کارها و بازی‌ها تابستان امسال را در خانه با خوشی و سلامتی بگذرانیم. حالا اگر موافقید برویم سراغ ایده‌ها و ماجراجویی‌هایی که ژولیان ویس در وبسایت معتبر familyeducation برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان نوشته است. ایده‌هایی که می‌تواند گذراندن تابستان را در خانه شیرین‌تر کند:


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

کشف طبیعت در حیاط خانه!

گل‌ها و پرندگان و حشرات؛ تابستان امسال بهترین زمان برای کشف طبیعت به‌همراهِ بچه‌هاست. فرقی نمی‌کند که این کار را در یک دشت نزدیک شهر انجام دهید یا در پارکی نزدیک خانه یا حتی در حیاط خانه. این مهم است که روحیه‌ی ماجراجویی را به بچه‌ها بدهید. آن‌ها با یک ظرف شیشه‌ای با دری سوراخ‌سوراخ‌شده یا تنها با یک کاغذ و مداد خلاقیت‌شان گل می‌کند. اجازه دهید که کودکتان مثل یک زیست‌شناس، حشرات، کرم‌ها، سنگ‌ریزه‌ها، برگ گیاهان و چیزهای دیگری را که در طبیعت می‌بیند جمع‌آوری کند و آن‌ها را حسابی وارسی کند. این در واقع یک مشاهده‌ی علمی است که می‌تواند چیزهای زیادی به بچه‌ها بیاموزد. کار شما این است که مراقبت کودکانتان باشید و به سوال‌های آن‌ها پاسخ دهید. اگر شما – به عنوان پدر یا مادر – از حشرات خوشتان نمی‌آید! می‌توانید با بچه‌ها طبیعت‌گردی کنید یا به‌سراغ چیزهایی بروید که دوستشان دارید. (اما یادتان باشد که بچه‌ها نیاز دارند با حشره‌ها و حیوانات از نزدیک آشنا شوند) همراه کودک‌تان با حوصله خاک، مسیرهای آب، برگ‌های خشک، پوست جداشده‌ی درختان و هرچیز دیگری را که توجه‌اش را جلب می‌کند مشاهده کنید و از این مشاهده لذت ببرید.


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

رنگ‌بازی و رنگرزی!

یکی از کارهایی که همه بچه‌ها بسیار از آن لذت می‌برند رنگ کردن است. مخصوصا اگر این رنگ‌کردن کاربردی باشد. رنگ کردن تی‌شرت می‌تواند یک کار ساده باشد که بچه‌ها دوست دارند تجربه‌اش کنند. این کار راهی فوق العاده است که کودک می‌تواند توانایی خود را به شکلی خلاقانه بیان کند و یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌هایی است که در جمع‌های کودکان می‌توان انجام داد. تنها به چند قوطی رنگ با محلل آب (و یا رنگ‌های مخصوص رنگ‌بازی کودکان) نیاز دارید! حتی نیازی به قلمو نیست چون بچه‌ها می‌توانند با دست رنگ‌آمیزی کنند!‌ همچنین برای این کار لازم نیست یک تی شرت سفید نو بخرید. شما باید اجازه دهید کودکتان با یکی از تی‌شرت‌ها یا لباس‌های لکه‌شده‌ یا کهنه‌ی قبلی‌اش این کار را بکند. فقط حواستان باشد کل خانه رنگی نشود!


چند پیشنهاد جایگزین به‌جای سفرهای تابستانی!

آب‌بازی از پشت بام تا حمام!

تابستان فصل آب‌بازی است، بچه‌ها همیشه منتظرند تا تابستان بیاید و با دوستانشان انواع مختلفی از بازی‌های آبی انجام دهند. آب‌بازی واقعا به آن‌ها می‌چسبد و از آن لذت می‌برند. بچه‌ها در این فعالیت‌ها به‌گونه‌ای، هم با یکدیگر رقابت می‌کنند و هم در گرمای تابستان خنک می‌شوند و حس خوبی می‌گیرند. در این تابستان شما می‌توانید یک بعد از ظهر آبی با انواع و اقسام بازی‌های ساده مثل آب‌بازی با تفنگ‌های آبپاش، توپ‌های اسفنجی، بادکنک‌های آبی و حتی بطری‌ها و سطل‌های آب را برای کودکان طراحی کنید و خودتان هم وارد بازی شوید و کیف کنید. البته نیازی نیست بازی خاصی طراحی کنید!‌ همین که یک مشت آب به سمت هم بپاشید بازی شروع می‌شود! برای این کار می‌توانید به حیاط بروید یا به پشت بام. اگر حیاط و پشت بام منزل شما امن نیست یا مناسب بازی بچه‌ها نیست به پارکینگ بروید! البته به شرطی که ماشین‌های همسایه‌ها و خودتان پارکینگ را قرق نکرده باشد! اگر هیچ جایی برای آب بازی پیدا نکردید توی حمام خانه بهترین جا برای آب بازی و سرگرم‌کردن بچه‌ها برای یکی دو ساعت است! حتما از این بازی لذت می‌برید!


  • متن پیشِ‌رو از منبع زیر به فارسی ترجمه شده است:

12 Fun Summer Camp Crafts and Activities to Try at Home, FamilyEducation, Jacqueline Weiss, July 3, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *