سلامت و تناسب اندام کودک, مجله کودک

مطالعات نشون می‌ده: بازگشت سریع به مدرسه به کودکانی که دچار ضربه‌مغزی شدن، کمک می‌کنه

کودکی که به سرش ضربه خورده

یه مطالعه علمی نشون می‌ده دور نگه‌داشتن کودکی که دچار ضربه مغزی شده از مدرسه بیشتر از اینکه مفید باشه، خیلی هم ضرر داره. همچنین رابطه مستقیمی بین برگشت زودهنگام این بچه‌ها به مدرسه و کاهش علائمشون وجود داره.

بازگشت زودتر به مدرسه باعث بهبودی سریعتر میشه!

تو کانادا، محققا هزار و ۶۳۰ بچه بین ۵ تا ۱۸ سال که بین آگوست ۲۰۱۳ تا سپتامبر ۲۰۱۴ ضربه مغزی شدند رو مورد آزمایش قرار دادن. در این تحقیق نیمی از بچه‌ها استراحت می‌کنن و آروم آروم بعد از درمان به مدرسه برمی‌گردن. نیمی دیگه از اونا خیلی زودتر از گروه سنی‌اشون به مدرسه برگشتن.

محققا همینطور چند هفته علائم بچه‌ها بعد از ضربه مغزی مثل سردرد،حالت تهوع و سرگیجه رو اندازه‌گیری کردن و مورد سنجش قرار دادن.

وقتی محققا نمره سنجش بچه‌هایی که زودتر به مدرسه برگشتن رو با بچه‌هایی که دیرتر به مدرسه برگشتن، مقایسه کردن، متوجه شدن که بچه‌های ۸ تا ۱۲ سال علائم کمتری دارن و نوجوونا بعد از ۲ هفته که از آسیب مغزیشون می‌گذره، علائمشون کاهش پیدا کرده.

نتیجه این آزمایش یعنی بازگشت سریع به مدرسه به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بهبودی سریع بچه کمک می‌کنه.

دکترها عقید دارن این موضوع  ممکنه دلایل مختلف داشته باشه. مثلا این بچه‌ها به خاطر عوامل اجتماعی و کاهش استرس ناشی از غیبت کمتر از مدرسه و فعالیت بدنی خیلی سریع‌تر از بچه‌هایی که بیشتر استراحت می‌کنن و مدرسه رو از دست می‌دن، بهبود پیدا می‌کنن.

کریستوفر وان، عصب شناس اطفال در بیمارستان ملی کودکان و سرپرست این مطالعه می‌گه: «پزشکان با اطمینان می‌تونن به خانواده‌ها بگن که غیبت ۲ تا ۵ روزه از مدرسه بعد از ضربه مغزی رایجه و حتی برای بچه‌های بزرگتر این مدت بیشتر هم هست اما بهتره که کودک هرچه زودتر با راهنمایی‌های دکترا و علائم کمتر به مدرسه برگرده.»

البته برخی از مراکز مثل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تاکید می‌کنه که روزهای اول بعد از ضربه مغزی استراحت برای کودک لازمه و بعد به تدریج باید فعالیت‌‌هاشو زیاد کنه. اما محققانی که در کانادا آزمایش بالا رو انجام دادن و یسری دیگه از محققان معتقدن که باید تحقیقات بیشتری روی این موضوع انجام بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *