معرفی انیمیشن

هورتون؛ فیل مهربان دکتر زئوس

کارتون کودکان-انیمیشن هورتون-انیمیشن حیوانات

آی قصه: انیمیشن کودکانه هورتون صدای هو شنید، یکی از معروف‌ترین داستان‌های دکتر زئوس است. نویسنده کودک و نوجوانی که عادت ندارد کودکان را دست کم بگیرد و داستان‌هایش سرشار از مفاهیم انسانی و عمیقی است که می‌توان ساعت‌ها در موردشان صحبت کرد. انیمیشن هورتون صدای هو شنید هم از همین جنس قصه‌هاست. فاطمه فرهاد، نویسنده‌ی مجله کودک، در این مقاله به سراغ داستان این کارتون کودکان رفته است. گفتنی است در این انیمیشن حیوانات نقش دارند و به این دلیل، جاذبه‌ی زیادی برای کودک دارد.

اقتباس‌های فراوانی از این قصه صورت گرفته، اما تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن آی‌قصه در این مقاله به انیمیشن هورتون صدای هو شنید محصول سال ۲۰۰۸ با صداپیشگی بازیگران معروفی چون جیم‌کری می‌پردازد. کمپانی سازنده این انیمیشن Blue Sky یا همان آسمان آبی است.

کارتون کودکان انیمیشن کودکانه انیمیشن هورتون صدایی می‌شنود. انیمیشن حیوانات

انیمیشن هورتون ؛ فیلی که از پا ننشست

هورتون، یک فیل گوگولی و کپل است که با اینکه جثه بزرگ و بدنی سفت و سخت دارد اما دلش کوچک و حساس است. هورتون‌فیله راهنمای کودکان جنگل در این انیمیشن حیوانات به‌حساب می‌آید. راهنمایی مهربان و پر شر و شور که به حیوانات کوچک راه و رسم کنجکاوی و زندگی را می‌آموزد.

داستان از آنجا شروع می‌شود که یک روز هورتون که مثل همیشه مشغول کشف و زندگی و لذت بردن است، صدایی می‌شنود، یک صدای «هو»، آن هم نه از جایی در دنیای واقعی! بلکه از درون یک ذره گرد و خاک که بر روی یک گل قاصدک نشسته است. اما هورتون برخلاف خیلی‌های دیگر مثل کانگورو، گوشش بر روی تمام صداهایی که می‌شنود باز است.

هورتونِ این کارتون کودکان پی می‌برد که موجودات خیلی خیلی کوچکی در شهر میکروسکوپی روی ذره گرد و خاک زندگی می‌کنند. او می‌داند که آن‌ها هم حق زندگی دارند. و به قول خود هورتون: «یک موجود، موجود است مهم نیست چقدر کوچک باشد.»


یک انیمیشن کودکانه اما برای کودکان ۲ تا ۹۹ ساله

انیمیشن کودکانه هورتون صدای هو شنید را می‌توانید در کنار کودکان خود ببینید و لذت ببرید. این انیمیشن ساخته‌ی کمپانی آسمان آبی و یکی از بهترین و تمیزترین اقتباس‌های موجود از داستان دکتر زئوس است. یک کارتون کودکان رنگی و سرگرم‌کننده که گرافیکی بسیار شبیه به تصاویر کتاب اصلی دارد.

بازتاب یک افسانه قدیمی در کارتون کودکان

بدون شک مهم‌ترین ویژگی برای انتخاب یک فیلم و انیمیشن مناسب کودکان، قصه‌ی آن است و چه چیزی بهتر از اینکه قصه این انیمیشن را یکی از بزرگترین و بهترین نویسندگان کودک و نوجوان نوشته است؟ ایده داستان، اینکه یک جهان بر روی یک گل و آن گل در خرطوم یک فیل شیطان است، ما را به یاد یک افسانه قدیمی می‌اندازد. در این افسانه که در خاورمیانه شکل گرفته، کره زمین بر روی شاخ یک گاو است و آن گاو بر روی یک ماهی قرار دارد و آن ماهی در حال شنا کردن در اقیانوس است، همینقدر جذاب و پیچیده و هیجان‌انگیز.

پیشتر در مورد کارکرد انیمیشن‌ها و تاثیرات آنها بر ذهن و ناخودگاه کودکان صحبت کرده‌ایم و حال نیز ذکر این نکته خالی از لطف نیست که انیمیشن‌ها فقط برای سرگرمی نیستند، آنها فرصت‌هایی برای گفت‌و‌گو و آموزش به وجود می‌آورند. و انیمیشن هورتون صدای هو شنید به خوبی این کار را انجام می‌دهد.


کودکان زیر هفت سال همراه با خانواده تماشا کنند

کارتون هورتون صدای هو شنید نه ترسناک است نه صحنه‌های نامناسب دارد. اما در رده‌بندی G قرار دارد. یعنی تماشای این انیمیشن بدون حضور والدین برای کودکان زیر هفت سال توصیه نمی‌شود.

این انیمیشن، ماجراجویانه و هیجان‌انگیز است. کانگوروی داستان بداخلاق است و حتی ممکن است در بعضی صحنه‌ها لگدی نیز بپراند. اما اصلی‌ترین صحنه‌ای که باعث شده این انیمیشن حیوانات در رده بندی G قرار بگیرد، صحنه پایانی داستان است. صحنه‌ای دلهره‌آور که تمام تماشاچیان نگران سرنوشت مردم روستای هو هستند. حضور شما به کودکتان کمک می‌کند که این صحنه را راحت‌تر هضم کرده و بیشتر لذت ببرد.


از این کارتون کودکان چه می‌آموزیم؟

در برخی از کشورها، داستان هورتون صدای هو شنید یکی از منابع آموزشی برای کودکان پیش از دبستان به حساب می‌آید. کتاب‌های کار و تمرین‌های زیادی برای این داستان طراحی شده‌اند تا به کودک کمک کنند بهتر ببیند و بشنود و تجزیه و تحلیل کند. تماشای این انیمیشن نیز که اقتباسی دست اول و تمیز از داستان اصلی دکتر زئوس است می‌تواند فرصت مناسبی برای بازی‌های دکتر زئوسی باشد.

برای شروع می‌توانید از تصاویر این انیمیشن حیوانات شروع کنید. بازی جذابی راه بیاندازید و در صحنه‌های مختلف و شلوغ، فیلم را متوقف کرده و حیوانات مختلف را با هم نام ببرید. از کودک بپرسید کدام حیوان را بیشتر از همه دوست دارد و چرا؟ آیا رنگ همه حیوانات در فیلم مثل رنگ آنها در واقعیت است؟

بعد از اینکه موتور کودکتان روشن شد بحث را کمی عمیق کنید. از او بپرسید اگر او صدای هو بشنود چه می‌کند؟ از کودک بخواهید خودش را به جای شهردار روستای هو بگذارد و از او بپرسید اگر روزی یک فیل محو و عظیم‌الجثه در آسمان شهرش ببیند چه می‌کند؟


درباره‌ی این انیمیشن با کودک چطور گفت‌وگو کنیم؟

می‌توانید گفت‌و‌گوی خانوادگی‌تان را با سوالات زیر ادامه دهید:

  • وقتی هورتون دانه گرد و خاک را دید چه کرد؟
  • هورتون از چه روشی برای متقاعد کردن سایر حیوانات استفاده کرد؟ آیا موفق شد؟ اگر تو بودی چکار می‌کردی؟
  • چرا در این انیمیشن کودکانه این هورتون بود که صدای هو را شنید و نه حیوانات دیگر؟
  • کانگورو می‌گوید: «اگر نتوانی چیزی را ببینی یا بشنوی یا حسش کنی پس یعنی وجود ندارد»، به نظر تو این حرف درست است؟
  • نظرت در مورد بچه کانگورو چیست؟ چه شد که ناگهان از کیسه مادرش بیرون آمد و روستا را نجات داد؟
  • به نظرت جمله معروف هورتون که می‌گوید: «یک موجود یک موجود است و مهم نیست چقدر کوچک باشد» یعنی چه؟ می‌توانیم بگوییم یک آدم یک آدم است مهم نیست اگر زبانش با ما فرق کند؟ یا بگوییم یک آدم یک آدم است مهم نیست اگر رنگ پوستش یا اعتقاداتش با ما فرق کند؟

نکته: جمله هورتون می‌تواند محیط‌زیستی هم تعبیر شود. از این به بعد هر وقت خواستید یک مورچه به نظر شما مزاحم که در آشپزخانه‌تان جولان می‌دهد را با انگشت له کنید، حواستان باشد هورتون چه گفته و البته، کودکتان هم نظاره‌گر شماست.در نهایت یادمان باشد هر فیلم، قصه، کتاب و بازی می‌تواند فرصتی باشد تا جهان‌بینی کودک گسترده‌تر شده و دیدگاه منحصر به فردش در مورد معنای زندگی شکل گیرد. به همین دلیل است که مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی شرکت دنیای کودکان آی قصه هر هفته یک انیمیشن کودکانه برای تماشا با کودکان پیشنهاد می‌کند. برای اینکه بدانید این آخر هفته چه انیمیشینی ببینید، به «پیشنهاد انیمیشن» سر بزنید.

این مقاله را فاطمه فرهاد به کمک منابع زیر نوشته است:

Teach with Movies – Horton Hears a Who (Link)

Parent Previews – Horton Hears a Who Parent Guide (Link)

Pajuhesh (Link)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *