معرفی انیمیشن

معرفی انیمیشن نژا

نژا

انیمیشن کمدی فانتزی سه‌بعدی نژا محصول کشور چین به کارگردانی یو یانگ و ساخته‌ی کمپانی انیمیشن‌سازی «چنگدو‌ کوکو کارتون» در سال ۲۰۱۹ است. گرچه کارگردان و بازیگران این انیمیشن‌ افراد سرشناسی نبودند؛ اما با استقبال زیادی مواجه شد. بودجه‌ی ساخت نژا ۲۰ میلیون دلار و درآمد حاصل از فروش آن حدودا ۷۴۲ میلیون دلار شد که رقم بزرگی برای یک انیمیشن غیر آمریکایی است. این انیمیشن سومین انیمیشن پرفروش سال ۲۰۱۹ در کل دنیا و اولین انیمیشن پرفروش تاریخ چین شد. داستان این انیمیشن از کتابی به اسم «اعطای نشان خدایان» مربوط به قرن شانزده اقتباس شده و موضوع آن به اساطیر باستانی چینی برمی‌گردد. در این گزارش شیدا علی‌پور، نویسنده سایت کودک و نوجوان آی‌قصه به صورت جامع به معرفی این انیمیشن پرداخته است.

داستان از چه قرار است؟

داستان انیمیشن «نژا» از آن‌جا شروع می‌شود که بعد از جدا شدن قدرت روح‌های خیر و شر در قالب دو گوی مروارید شکل، پادشاه منتظر است تا قدرت‌های گوی خیر را به نوزاد پسرش منتقل کند و طبق توصیه‌ها اسمش را نژا بگذارد. اما با سهل‌انگاری جناب محافظ، این گوی‌ها به دست شخص دیگری می‌افتد که در عوض روح‌های گوی شرارت را به پسر پادشاه منتقل می‌کند و گوی خیر را هم به اژدهای اسیر زیر اقیانوس اهدا می‌کند تا به کمک آن راهی برای آزادی و در دست گرفتن قدرتش باز شود. درنتیجه پسر پادشاه با قدرت‌هایی نابودگر و اهریمنی متولد می‌شود، برای کنترل نیروی شرارتِ نژا از طلسمی استفاده می‌شود که او را تنها سه سال زنده نگه می‌دارد و در این مدت پادشاه سعی می‌کند راهی برای نجات پسرش پیدا کند…

اگر سرنوشت عادلانه نیست تا آخر با آن مبارزه کن

نژا که با نیروی اهریمنی متولد شده، شعله‌های شرارت از سراسر وجودش شعله می‌کشد، اما هر لحظه که محبت در برابرش قرار می‌گیرد، شعله‌های خشم و شرارتش خاموش می‌شوند، اما مشکل اینجاست که کسی جز مادرش به اون محبت نمی‌کند و همه او را اهریمن می‌دانند و از او دوری می‌کنند. پدر نژا هم مدام در سفر و مشغول رسیدگی به امور شهر و مردمانش است و نژا تقریبا از محبت پدر محروم است. نژا مُهر نیروی اهریمنی روی پیشانی دارد اما کسانی که او را دوست دارند، یعنی پدر و مادرش و در ادامه استادش، به او کمک می‌کنند تا با تقدیری که برای او عادلانه نیست مبارزه کند. این نکته این پیام را به مخاطب می‌رساند که تقدیر و سرنوشت به دست خود آدم‌ها ساخته می‌شود و اگر از تقدیرمان راضی نیستیم باید آن را عوض کنیم حتی اگر کسی ما را باور ندارد.

کمدی/ خشن/ آموزنده

انیمیشن نژا پر از لحظات کمدی و خنده‌دار است و قطعا مخاطب را سرگرم می‌کند. استادی که نژا را تعلیم می‌دهد آدم بزله‌گویی است که وسایلش را توی شلوارش نگه می‌دارد و صحنه‌های که وسیله‌ای را از شلوارش درمی‌آورد در دوبله‌ی فارسی اثر سانسور شده‌اند. از آنجا که داستان انیمیشن نژا در مورد اساطیر چین باستان است، در نتیجه صحنه های مبارزه و ضد و خورد در آن بسیار زیاد است. داستان نژا بر اساس مفاهیم تقریبا انتزاعی بنا شده بنابراین درک آن برای کودکان زیر ده سال ممکن است دشوار باشد و از طرفی این حقیقت که نژا در سه سالگی محکوم به مرگ است، احساس خوشایندی را در کودکان کم سن و سال ایجاد نمی‌کند، پس خواهشمندیم رده بندی سنی آن را درنظر بگیرید.

پیام‌های مثبت نژا

نژا این پیام را می‌رساند که سرنوشت هر کسی در دستان خود اوست و باید پیام‌های منفی دیگران را نادیده بگیریم و راه خودمان را برویم. پیام بارزی که کاملا ملموس و واضح است این است که فرقی نمی‌کند چه ویژگی‌های داری، با تمرین و ممارست می‌توانی آن‌ها تغییر دهی یا تقویت کنی. قرار نیست هر کسی محکوم به سرنوشتی باشد که روزگار برای او رقم می‌زند، باید افسار سرنوشت را در دست گرفت و آن را رام کرد. پیامی که نژا برای پدرها و مادرها دارد این است که عشق و امنیت بی‌قید و شرط به فرزند خود بدهیم. مهم نیست که فرزند ما کار بدی می‌کند یا کار خوب، همزمان با تربیت فرزند و فراهم کردن شرایط برای رفتن به سمت مسیر درست، باید این اطمینان را به فرزند خود بدهیم که تحت هر شرایطی او را دوست داریم و خود اوست که اهمیت دارد.


مطالعه معرفی انیمیشن «پارانورمن» را پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *