معرفی انیمیشن

معرفی انیمیشن افسون

انیمیشن افسون

انیمیشن موزیکال کمدی «انکانتو» یا «افسون» محصول سال ۲۰۲۱ کمپانی دیزنی به کارگردانی بایرون هُوارد و جِرِد بوش است. این انیمیشن‌ موفق شد به فروشی برابر با ۲۲۳ میلیون دلار دست یابد. در این انیمیشن زیبا، بیشتر ساختار سنت و فرهنگ کشور کلمبیا را مشاهده می‌کنیم که با افسانه‌های گوناگون ترکیب شده است. همان‌طور که می‌دانید، شرکت دیزنی بیشتر از همه، محصولات و انیمیشن‌های جادویی به بازار عرضه می‌کند. این جادوها به‌صورت استادانه به کار می‌روند و در عین زیبایی، تا حد زیادی بر مخاطبان خود تأثیر می‌گذارد.

این داستان به همراه موضوعات افسانه‌ای و جادویی، مخاطب را به خود مجذوب کرده و موجب می‌شود که شما تا انتها با آن همراه باشید. در این انیمیشن، موضوعات خنده‌دار فراوانی مشاهده می‌کنیم که باعث می‌شود منتقدان در نقد انکانتو آن را تا حد زیادی کمدی نیز بدانند. در این مطلب شیدا علیپور، نویسنده قصه های صوتی کودکانه به معرفی این انیمیشن پرداخته است.

جذاب اما تکراری

اگرچه انکانتو انیمیشن هیجان‌انگیز و جذابی است اما داستان آن چیز جدیدی برای ارائه ندارد. در این انیمیشن به فرهنگ کلمبیا و افسانه‌های آن پرداخته‌اند اما در مقایسه با انیمیشن کوکو از شخصیت پردازی ضعیف‌تری برخوردار است. دقایق زیادی از داستان به زندگی شخصیت‌هایی معطوف می‌شود که عملا هیچ نقشی در پیشبرد داستان ندارند و از طرفی شخصیت‌هایی که قابلیت اثرگذاری بر داستان دارند و قادرند پیچیدگی ماجرا را بیشتر کنند در سایه قرار دارند. نکته‌ی جالب قصه اینجاست که شخصیت منفی وجود ندارد. در لحظاتی از داستان اینطور تصور میشود که ممکن است برونو شخصیت منفی داستان باشد و چالش قصه را ایجاد کند اما اینطور نیست و از این مرحله هم به سرعت عبور می‌کند.

داستان انیمیشن افسون از چه قرار است؟

انیمیشن انکانتو قرار است داستان یک خانواده خارق‌العاده به‌نام مادریگال را دنبال کند که در کوه‌های کلمبیا و در یک خانه‌ جادویی و در یک شهر پر جنب و جوش و در یک مکان شگفت‌انگیز و جذاب به‌نام انکانتو پنهان شده و زندگی می‌کنند.

جادوی انکانتو به هر کودک در خانواده یک قدرت فوق‌العاده می‌بخشد، اما میرابل تنها عضو خانواده مادریگال است که دارای قدرتی نیست. اما زمانی‌که میرابل می‌فهمد انکانتو در خطر است، او به‌عنوان تنها عضو معمولی خانواده مادریگال، شاید آخرین امید این خانواده استثنایی نیز باشد.

مقام مقدس مادر

در انیمیشن انکاتو به شکل خیلی ظریف و کمرنگی تلاش شده تا تقدس مقام مادر به چالش کشیده شود. همانجا که کاسیتا مادربزرگ میرابل از همه انتظار دارد بی‌نقص و عالی باشند و قادر نیست هیچ گونه کمبودی را در اعضای خانواده‌اش بپذیرد و فشار زیادی خصوصا به میرابل وارد می‌کند. اما این نقد عقیم می‌ماند و در انتها دوباره آن مقام مقدس به او بازگردانده می‌شود. این نقد در برابر آثار دیگری مانند کروئلا که در آن نیز به تقدس مقام مادر تاخته می‌شود و مورد نقد قرار می‌گیرد، نقدی کم‌زور و بی‌اثر است.

انکانتو چه پیامی دارد؟

هدف انیمیشن افسون در مرحله اول این است که نشان دهد هیچ خانواده‌ای بی‌نقص یا بدون اشکال نیست. هر شخص حتی اگر قدرت زیادی داشته باشد که بتواند یک ساختمان کامل را جابه‌جا کند یا بتواند با گل همه‌چیز را زیبا و بی‌نقص کند، باز هم ضعف‌ها و مشکلاتی دارند. به‌طور مثال لوئیزا، خواهر قدرتمند میرابل همیشه ترس از این دارد که روزی قدرتش برای انجام کارهای شهر و خانه کافی نباشد. حتی ترس این را دارد که روزی قدرتش را از دست دهد و همین موضوع به بحرانی بزرگ برای او تبدیل شده است. یا ایزابلا، خواهر میرابل به‌عنوان یک شخص بی‌نقص و موفق توصیف شده که هنوز به توانایی کاملش نرسیده و تنها به‌خاطر نظر و جلب رضایت مادر بزرگش می‌خواهد ازدواج کند.

یا برونو به‌عنوان شخصیتی توصیف شده که توسط خانواده به‌نحوی طرد شده است، اما دلیل آن صرفا پیش‌بینی که کرده است، نیست بلکه دلیل رفتن او از خانه این است که هر کسی هر اتفاقی را گردن او می‌اندازد و فکر می‌کند قدرت او باعث ایجاد خرابی و نابودی می‌شود یا مشکلاتی مثل چاق شدن یک فرد تقصیر برونو است. برونو درواقع نماینده گروهی است که اتفاقی را پیش‌بینی می‌کند، اما افراد جامعه یا خانواده نمی‌خواهند به این اخطار توجه کنند و در ادامه و پس از رخ دادن این اتفاق، آن را گردن این شخص می‌اندازند.

در انتهای انیمیشن خانه‌ی مادریگال‌ها خراب می‌شود و بعد نه با جادو بلکه با تلاش تک تک اعضای خانواده و اعضای شهر، با عشق و علاقه و خشت به خشت ساخته می‌شود. آن‌ها شاید خانه خود را از دست داده باشند، اما اکنون خانه جدیدی ساخته‌اند که هر یک در ساخت آن نقش داشته و همه‌ی اعضای خانواده تفاوت و مشکلات خود را کنار گذاشته‌اند.

نکات مثبت انیمیشن افسون

خانواده‌ی مادریگال‌ها اگرچه صاحب قدرت هستند و همه چیز را در اختیار دارند اما از این قدرت برای کمک به مردم شهر استفاده می‌کنند و هریک از اعضای خانواده از قدرت خاصی که دارد برای رفع مشکلات مردم استفاده می‌کند. میرابل با اینکه مثل بقیه قدرت خاصی ندارد اما خودش را کم ارزش نمی‌بیند و با انگیزه به زندگی ادامه میدهد و تا آنجایی که می‌تواند به اعضای خانواده و مردم کمک می‌کند. این انیمیشن به اهمیت پذیرش آدم‌ها همانطور که هستند تاکید دارد. میرابل اگرچه قدرت خارق‌العاده‌ای ندارد اما در انتها خانه و خانواده و شهر را نجات می‌دهد. در این انیمیشن نجات دهنده‌ای جز خود وجود ندارد.


پیشنهاد می‌کنیم معرفی انیمیشن کلاوس را هم بخوانید. همچنین سری به بخش معرفی انیمیشن کودکانه در سایت کودک و نوجوان آی قصه بزنید و با بهترین انیمیشن‌های روز برای کودکان و نوجوانان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *