بازی و فعالیت کودک, بچه (۱ تا ۳ سال), کودک (۳ تا ۱۲ سال), مجله کودک

روز جهانی خمیربازی را چطور جشن بگیریم؟

در روز جهانی خمیربازی درباره تاثیرات آن بر خلاقیت کودکان بخوانید

امروز، ۱۶ سپتامبر به‌عنوان روز جهانی خمیربازی شناخته می‌شود. یک بازی کودکانه که بسیار بعید است کسی تجربه‌ش نکرده باشد. حتی اگر خمیر بازی در دسترس‌مان نبوده، حتما با گل رس این بازی را شبیه‌سازی کرده‌ایم. خمیربازی این روزها به‌نوعی جزو صنایع دستی به حساب می‌آید و مشاهدات نشان می‌دهد خمیربازی می‌تواند روی شکوفایی خلاقیت کودکان تاثیر بسیاری بگذارد. از طرفی این فعالیت نوعی ورزش برای تقویت ماهیچه‌های دست کودکان به شمار می‌آید. اما شاید والدینی هم وجود داشته باشند که درباره‌ی اثرات این اسباب‌بازی نگرانی‌هایی داشته باشند. بنابراین تیم آی قصه تصمیم گرفته است در این پست کمی درباره‌ی اثرات خوب و بد خمیربازی بگوید و بعد پیشنهاد بدهد که روز جهانی خمیربازی را چطور جشن بگیریم؟ راستی! یک ویدئوی جذاب هم در انتهای پست داریم!

روز جهانی خمیربازی را باید با کودکان جشن بگیریم!

بچه‌ها در خمیربازی چه چیزی یاد می‌گیرند؟

خمیربازی در خانه یا مدرسه به توسعه و یادگیری کودک در بسیاری از زمینه‌ها کمک می‌کند. هنگامی که کودکان از خمیر بازی استفاده می‌کنند، ایده‌ها را کاوش می‌کنند و روش‌های مختلف را امتحان می‌کنند تا زمانی که روش موثری برای رسیدن به شکل موردنظرشان پیدا کنند. آن‌ها با خلق کردن و آفریدن اشیا دور و برشان، کنجکاوی خود را برآورده می‌کنند و مشکلات را تجزیه و تحلیل و حل می‌کنند. همه‌ی این‌ها مهارت‌هایی هستند که به کودکان کمک می‌کند تا در مدرسه یاد بگیرند و موفق شوند.


رشد اجتماعی و عاطفی کودکان با خمیربازی

ساخت اشکال با خمیر بازی به کودکان این امکان را می‌دهد که احساس صلاحیت کنند. احتمالا شنیده‌اید کودکی بگوید: «من در چرخاندن خمیر خوب هستم.» و به دستاوردهای خود افتخار کند: «من سگ درست کردم. من بهترین سگ دنیا رو ساختم.»

کوبیدن، صاف کردن و فشار دادن خمیر بازی راه خوبی برای تخلیه انرژی کودکان است. خمیربازی همچنین می‌تواند به کودکان در کنار آمدن با احساسات قوی کمک کند. وقتی بچه‌ها استرس دارند یا عصبانی به نظر می‌رسند، خمیر بازی و وسایل بازی را جلوی دست‌شان بگذارید!

در زمان خمیر بازی در مدرسه، کودکان در مورد اینکه چه می‌سازند، صحبت می‌کنند و روابط احتماعی می‌سازند. در خانه هم می‌توان با دعوت خواهر و برادر یا همبازی و حضور والدین در بازی، این فضا را در خانه دوباره ایجاد کرد. در چنین موقعیتی به عنوان والدین نظرات خود را در مورد کار او بیان کنید یا سوالات خود را مطرح کنید تا کودکان بتوانند توصیف کنند و درباره کارهایی که انجام می‌دهند فکر کنند. خمیربازی کودکان را به دنیای واقعی متصل کنید و مثلا بگویید: «آیا می‌توانی یک گوجه قرمز درست کنی؟» همچنین همکاری را به او آموزش دهید و برای مثال بگویید: «من می‌توانم به شما در ساختن ماشین کمک کنم؟»

مطمئن باشید تعاملاتی مانند این به پیشرفت و یادگیری کمک می‌کند و به آماده‌سازی کودکان برای موفقیت در مدرسه و زندگی منتهی می‌شود.


خمیربازی می‌تواند خلاقیت و تخیل کودکان را تقویت کند

کودکان خردسال با استفاده از خمیربازی ایده‌های خود را از طریق هنر و بازی ساختگی بیان می‌کنند. در همان زمان، آن‌ها با تظاهر به اینکه خمیر بازی چیز دیگری است، تفکر نمادین را یاد می گیرند.

بچه‌های پیش‌دبستانی بزرگتر -مثلاً بچه‌های 4 یا 5 ساله- اغلب خلاقیت‌های مفصلی برای بازی ایجاد می‌کنند. با یک یا چند دوست، آن‌ها ممکن است خود را کارگران ساختمانی در حال ساخت بزرگراه تصور کنند، شکارچیان ماقبل تاریخ به دنبال یک ماموت پشمی، یا سرآشپزهای قنادی که در نانوایی کلوچه، کیک و کلوچه می‌پزند و می‌فروشند. شما نیز می‌توانید در بازی تظاهرآمیز آن‌ها شرکت کنید!


زبان و سواد کودکان را با خمیربازی تقویت کنید!

از طریق خمیربازی در خانه، کودکان به گوش دادن و صحبت با دوستان، خواهر و برادرها و بزرگسالان تمرین می‌کنند. فعالیت‌هایی مانند خمیربازی به کودکان کمک می‌کند تا واژگان خود را در حین توضیح کارهایی که انجام می‌دهند، تقویت کنند.

کودکان از زبان برای اختراع داستان در مورد خلاقیت‌های بازی خود استفاده می‌کنند. ممکن است متوجه کودکتان شوید که از حقایق یا ایده‌های کتاب‌هایی که با هم خوانده‌اید استفاده می‌کند. کودکان همچنین به کارهایی که انجام داده‌اند یا در زندگی روزمره خود دیده‌اند اشاره می‌کنند.

هنگامی که شما دو نفر یک دسته خمیربازی با هم درست می‌کنید، فرزند شما با چاپ و دلیل نوشتن افراد آشنا می‌شود. پیروی از دستورالعمل به او کمک می‌کند کلمات نوشتاری و گفتاری را به هم متصل کند و یاد بگیرد که نوشتن می‌تواند برای اهداف مختلف استفاده شود. در این مورد، نوشته نحوه تهیه خمیر بازی را توضیح می‌دهد. او را تشویق کنید که مارها را بچرخاند و از آن‌ها برای ایجاد حروف استفاده کند.

این نوع تجربیات به کودکان کمک می‌کند تا کلمات جدید را بیاموزند و افکار و ایده‌های خود را به طور موثر بیان کنند، مهارت‌هایی که در هنگام یادگیری خواندن و نوشتن در کلاس‌های ابتدایی به آنها نیاز خواهند داشت.


روز جهانی خمیربازی را چطور جشن بگیریم؟

حالا که با اهمیت خمیربازی در رشد و توسعه شخصیت کودکان آشنا شدید، بیایید روز جهانی خمیربازی را با آی قصه جشن بگیرید. ما یک ویدئو از ساختن آدام‌فاضایا، شخصیت محبوب شهر آی قصه، ساخته‌ایم. دعوت‌تان می‌کنم شما هم امروز با بچه‌ها این شخصیت را به کمک خمیر بازی بسازید و ویدئو را برای صفحه‌ی آی قصه در اینستاگرام بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *