معرفی انیمیشن

بره ناقلا ؛ یک برنامه کودک جذاب

انیمیشن کودکان و برنامه کودک بره ناقلا ی سریال کارتون کودکانه جذاب است. گوسفندان بازیگران این انیمیشن کودک هستند.

شرکت دنیای کودکان آی قصه: حتی اگر برنامه کودک بره ناقلا را ندیده باشید، با تصویر گوسفندان بامزه‌ی آن آشنا هستید. گوسفندان این انیمیشن کودکان آن‌قدری مشهور و محبوب شدند که تصاویرشان روی دفترها و کیف‌های بچه‌ها رفته است. کارتون کودکانه shaun the sheep که با عنوان بره ناقلا شناخته شد، در سال ۲۰۰۷ و به روش استاپ‌موشن تولید شده است. فاطمه فرهاد، نویسنده‌ی مجله کودک، در این مقاله شما را با این انیمیشن کودک بیشتر آشنا می‌کند.


شان، رهبر گوسفندها

انیمیشن کودکان و برنامه کودک بره ناقلا ی سریال کارتون کودکانه جذاب است. گوسفندان بازیگران این انیمیشن کودک هستند.

حتماً تا به حال به تصویر این گوسفند خمیری بانمک که ذکاوت از چشمانش می‌بارد برخورده‌اید. شان گوسفنده، که در فارسی به بره ناقلا شناخته می‌شود، شخصیت اصلی یک برنامه کودک سریالی استاپ‌موشن است. شان در این انیمیشن کودکان یک گوسفند دنباله‌رو نیست، شان رهبر گله‌ی گوسفندهاست. گوسفندانی که با آن قیافه‌های جور و واجور و بامزه‌ی خمیری‌شان هر روز به دنبال شان راه افتاده و ماجراهای جذاب و سرگرم‌کننده‌ای در این کارتون کودکانه رقم می‌زنند. و سگ گله هم که در حقیقت باید رهبری گله را به عهده داشته باشد، به دنبال شان و بقیه گوسفندها راه می‌افتد و خراب‌کاری‌ها را از دید مزرعه‌دار پنهان می‌کند.


نیک پارک و استاپ‌موشن‌های جذابش

انیمیشن کودکان و برنامه کودک بره ناقلا ساخته نیک پارک است.

نیک پارک سازنده‌ی استاپ‌موشن shaun the sheep است. به بیان دیگر نیک پارک متخصص ساخت استاپ‌موشن‌های خمیری است و همین تخصص نیز تا به حال برای او چهار جایزه‌ی اسکار به‌همراه داشته است. نیک پارک همچنین سازنده‌ی انیمیشن‌های دیگری چون فرار مرغی، والاس و گرومیت و مصاحبه با حیوانات است. 


بره ناقلا روی موتور والاس و گرومیت

شان اولین بار در فیلم خمیری والاس و گرومیت، اصلاح سه تیغ (همان فیلمی که قهرمانان آن یک مرد کچل و یک سگ فیلسوف و صامت هستند) ساخته‌ی سال ۱۹۹۵ دیده شد. شان در این استاپ‌موشن ۳۰ دقیقه‌ای نقش یک گوسفند باهوش و ماجراجو را بازی می‌کند. و پس از استقبال از شان بود که سازندگان این استاپ‌موشن یعنی کمپانی آردمن انیمیشن، به فکر ساختن انیمیشن کودکان با موضوع محوری خود شان افتادند. و این ایده در سال ۲۰۰۷ با ساخت سریال shaun the sheep به سرانجام رسید. 


انیمیشن کودکان بره ناقلا ، مناسب کودکان ۲ تا ۹۹ ساله

برنامه کودک سریالی بره ناقلا یا همان شان گوسفنده، شش فصل دارد. قسمت‌های این سریال، هفت دقیقه‌ای و سراسر ماجراجویی و خنده است و البته کاملا بدون دیالوگ. همین صامت بودن بره ناقلا است که آن را برای کودکان کم‌سن‌و‌سال نیز مناسب می‌کند. شما می‌توانید با خیال راحت این انیمیشن کودکان ۱۷۱ قسمتی را با کودک ۲ ساله‌تان تماشا کنید و از ته دل بخندید. در هر قسمت از این سریال، گله‌ی گوسفندها با رهبری شان و مراقبت سگ گله اتفاقاتی جالبی رقم می‌زنند. 


اگر از انیمیشن کودکان بره ناقلا خوشتان می‌آید 

اگر انیمیشن کودک سریالی شان گوسفنده را دوست دارید پس فیلم سینمایی بره ناقلا ۲۰۱۵ یا همان shaun the sheep movie و فیلم بره ناقلا، فارماگدون را از دست ندهید. اگر این سریال را دیده باشید بدون شک عاشق گوسفند کوچولو موچولوی گله شده‌اید. گوسفندی ریزه‌میزه و نمکی به اسم تیمی که همراه مادرش در مزرعه زندگی می‌کند.

از روی تیمی کوچولو هم سریالی با نام تیمی تایم ساخته شده است. در سریال تیمی تایم، تیمی، کوچکترین گوسفند مزرعه، یاد می‌گیرد که چطور با بقیه بچه‌های حیوانات تعامل کند.

به جز این دو فیلم و سریال، فیلم ۳۰ دقیقه‌ای بره ناقلا و لاماهای مزرعه‌دار و سریالی به نام ماجراجویی‌های شان گوسفنده با محوریت شان ساخته شده‌است. سریال ماجراجویی‌های شان گوسفنده یا در حقیقت Shaun the Sheep: Adventures from Mossy Bottom محصول سال ۲۰۲۰ است. 


سخنی با والدین

انیمیشن کودکان سریالی بره ناقلا سرگرم‌کننده، خنده‌دار و مفرح است و بسیاری از قسمت‌های آن را می‌توانید به راحتی برای کودکان خردسال خود پخش کنید. اما دو فیلم بره ناقلا محصول سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ به دلیل صحنه‌های ماجراجویانه و گاهی غم‌انگیز برای کودکان زیر ۵ سال توصیه نمی‌شود. 


انیمیشن کودکان و فرصتی برای گفت‌و‌گو در حین سرگرمی

البته تمرکز اصلی این انیمیشن کودکان بر سرگرم‌کنندگی است اما می‌توان از آن برای آموزش حالات مختلف چهره نیز بهره برد. هنگام تماشای این برنامه کودک ، می‌توانید از کودکتان بپرسید که در هر کدام از صحنه‌ها گوسفندان مختلف چه حالتی را از خود نشان می‌دهند. در مورد نحوه همکاری و کار تیمی که گوسفندان به همراه سگ گله از خود نشان می‌دهند صحبت کنید و از کودک بپرسید که به نظرش شان به دنبال چیست و در این راه چه اشتباهاتی می‌کند. با دنبال کردن اشتباهات خنده‌دار شان، کودک می‌تواند به دلیل هر اتفاق پی ببرد. 

در نهایت ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با وجود اینکه هر فیلم، کارتون کودکانه و کتاب فرصتی برای گفت‌و‌گو و گسترش جهان‌بینی است، اما هدف و مسئولیت اصلی هر کارتونی به‌طور قطع، ایجاد فضایی سرگرم‌کننده و مفرح و دور کردن ما از استرس‌های روزانه است. کاری که سریال شان گوسفنده به خوبی از پس آن بر می‌آید.مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی شرکت دنیای کودکان آی قصه هر هفته یک کارتون کودکانه برای تماشا پیشنهاد می‌کند. برای اینکه بدانید این آخر هفته چه انیمیشینی ببینید، به «پیشنهاد انیمیشن» سر بزنید.

این مقاله را فاطمه فرهاد به کمک مقاله‌هایی از سایت‌های CommonSenseMedia و IMDB نوشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *