معرفی کتاب

گل‌های باغچه شبیه هم نیستند؛ کافیه بپرسی

کتاب داستان کودک کافیه بپرسی برای آموزش پذیرش تفاوت ها به کودکان مناسب است.

اپلیکیشن داستان صوتی آی قصه: موضوعات زیادی وجود دارند که باید به کودکان بیاموزیم، نکات ریز و درشتی برای آنکه انسان بهتری بشوند. چیزهایی مانند انسان‌دوستی، احترام به هم‌نوع، پذیرش تفاوت ها ، شجاعت، صداقت و صدها مثال دیگر. آموزش این‌ها خیلی هم آسان نیست. شاید شما به‌عنوان والد بارها درباره‌شان فکر کرده باشید و از خودتان پرسیده باشید این آموزش‌ها باید مستقیم باشند یا غیرمستقیم؟ اگر اینطور است، با معرفی کتاب داستان کودک این هفته‌ی مجله کودک همراه باشید. سپیده بیگدلی از یک کتاب داستان کودک برای پذیرش تفاوت ها گفته است: کافیه بپرسی به نویسندگی سونیا سوتومایر و با تصویرگری رافائل لوپز.

کتاب داستان کودک کافیه بپرسی برای آموزش پذیرش تفاوت ها به کودکان مناسب است.

نگاهی به کتاب داستان کودک «کافیه بپرسی»

تصور کنید اگر تمام گل‌های دنیا شبیه هم بودند، یا تمام آدم‌ها یک چهره داشتند، چه اتفاقی می‌افتاد؟ بله، دنیا حسابی جای خسته‌کننده‌ای می‌شد؛ زود حوصله‌مان سر می‌رفت و به همه‌چیز عادت می‌کردیم. کافیه بپرسی درباره‌ی همین مسئله برای کودکان می‌گوید: «متفاوت باش، شجاع باش، خودت باش»


گل‌های باغچه شبیه هم نیستند

داستان این کتاب کودک از یک باغچه شروع می‌شود. سونیا و دوست‌هایش در باغچه مشغول گل‌کاری هستند. سونیا به بچه‌ها توضیح می‌دهد که گل‌ها با هم فرق دارند؛ بعضی‌های‌شان نور بیشتری می‌خواهند و بعضی‌های‌شان عاشق سایه هستند. بچه‌ها هم درست مثل گل‌ها، با هم فرق دارند. بعضی‌ها زود خسته می‌شوند، بعضی‌ها با صندلی چرخدار حرکت می‌کنند، بعضی‌ها به‌جای چشم‌ها با دست‌های‌شان می‌بینند و بعضی‌های‌شان هم آمپول می‌زنند و نباید زیاد شیرینی بخورند. پس هر وقت در مورد بچه‌های دیگر کنجکاو شدی، فقط کافیه بپرسی درباره‌شون.

بعد بچه‌ها یکی یکی می‌آیند و در باغچه گلی می‌کارند؛ این بچه‌ها شبیه هم نیستند. ویجی با گوش‌هایش نمی‌شنود و زبان اشاره را خوب بلد است، جولیا گاهی تکان می‌خورد چون سندورم توره دارد و بچه‌های دیگر هم هر کدام به شکلی با هم فرق دارند.


این کتاب داستان چه چیزی را به کودک می آموزد؟

دنیای امروز نسبت به گذشته بیشتر قابلیت پذیرش تفاوت ها و انسان‌های متفاوت‌ را دارد. با این‌حال هنوز آن‌ها به اندازه‌ی بقیه فرصت‌ حضور در اجتماع را ندارند، هنوز با نگاه‌های ترحم‌آمیز مواجه می‌شوند و توانایی‌های‌شان زیر سایه‌ی این تفاوت قرار می‌گیرد. کافیه بپرسی، فرصتی‌ست تا از کودکی، از سنی که دیدگاه فرد به جهان اطراف شکل می‌گیرد، به او القا کنیم به انسان‌های متفاوت با دیدی برابر نگاه کند، نه دیدگاهی آمیخته با ترحم. در این کتاب داستان کودک ، انواع تفاوت‌ها مثل دیابت، سندروم داون، سندروم توره، اوتیسم، نابینایی، ناشنوایی، خوانش پریشی و… در قالب یک شخصیت دوست‌داشتنی مطرح شده‌اند؛ به نظر اپلیکیشن داستان صوتی آی قصه می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم و کودکان را مهیای پذیرش تفاوت ها کنیم.معرفی کتاب برای آموزش استقلال به کودک: خوش بخوابی خرس کوچولواز نویسنده‌ی این کتاب داستان کودک بدانیم

کتاب داستان کودک کافیه بپرسی برای آموزش پذیرش تفاوت ها به کودکان مناسب است.

سونیا سوتومایر، کودکی که با دیگران فرق داشت

سونیا سوتومایر، قاضی اسپانیایی‌تبار متولد آمریکا، در کودکی با دیگران فرق داشت. سونیا مبتلا به دیابت بود و انسولین تزریق می‌کرد. این تجربه دستمایه‌ای برای اولین زن لاتین‌تبار در دیوان عالی قضایی شد، تا کتابی در مورد بچه‌های متفاوت بنویسد! بچه‌هایی که با دیگران فرق دارند، بچه‌هایی که دیده نمی‌شوند، بچه‌هایی که نگاه‌های سنگین را تجربه می‌کنند و کم‌کم به گوشه‌گیری وادار می‌شوند.

سونیا سوتومایر در این کتاب بچه‌ها را تشویق می‌کند تفاوت‌ها را بپذیرند و از آن‌ها می‌خواهد هروقت با چیز عجیبی در کودکان دیگر مواجه شدند، کافی‌ است تنها سوال کنند؛ او متفاوت بودن را زیسته و از این تجربه‌ی زیستی‌اش کمک می‌گیرد تا به بچه‌های معمولی کمک کند تفاوت‌ها را بپذیرند و به بچه‌های متفاوت کمک کند پذیرفته شوند. سوتومایر با زبانی ساده به بچه‌ها القا می‌کند نباید رفتار عجیبی در مقابل کودکان متفاوت داشته باشند.


آی‌قصه این کتاب را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

اگرچه این کتاب داستان کودک برای ۵ تا ۱۲ ساله‌ها نوشته شده، ولی تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن داستان صوتی آی قصه مطالعه‌ی آن را به سنین بالاتر و حتی بزرگسالان توصیه می‌کند؛ این کتاب می‌تواند برای همه تلنگری باشد تا در راستای فراهم کردن فرصت برابر زندگی برای کودکان متفاوت گام بردارند.


برشی از کتاب را با هم بخوانیم

«درست است که آدم‌ها از پرسش‌های شخصی خیلی خوش‌شان نمی‌آید، اما من دلخور نمی‌شوم. دارم چی کار می‌کنم؟ برای این‌که قند خونم را اندازه بگیرم، روزی چند بار سر انگشتم را خراش کوچکی می‌دهم و به خودم آمپول‌هایی به اسم انسولین می‌زنم. راستش را بخواهید این کار را می‌کنم، چون دیابت دارم و بدنم به‌طور طبیعی مثل بقیه‌ی آدم‌ها خودش انسولین نمی‌سازد. البته گاهی درد دارد؛ من همه‌ی قدرتم را یک‌جا جمع می‌کنم و برای سلامتی خودم این کار را انجام می‌دهم.»


از گوشه و کنار و پشت‌پرده‌ی کتاب

  • کافیه بپرسی، یک بار و با ترجمه‌ی مرضیه ورشوساز در انتشارات مهرسا پا به ایران گذاشته است.
  • این کتاب به محض تولد مورد تحسین کارشناسان مختلفی قرار گرفت؛ وبگاه بوک‌لیست در مورد این کتاب نوشته است: «امروزه برای مشکلات راه‌حل‌های شفافی ارائه‌ نمی‌شود، اما در این کتاب ‌مصور اطلاعات و راه‌حل مسائل به‌گونه‌ای کودکانه و مستقیم پاسخ داده شده است.»

حواستان به این نکات باشد!

اگرچه سوتومایر در این کتاب به‌خوبی کودکان را با تفاوت‌ها مواجه می‌کند، با این‌حال تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن داستان صوتی آی قصه در این معرفی کتاب توصیه می‌کنید بیشتر روی این مسئله مکث کنید، برای کودکان در مورد تفاوت‌ها توضیح دهید و سعی کنید به آن‌ها القا کنید کودکان متفاوت با دیگر کودکان برابرند.


کتاب داستان کودک به پیشنهاد آی‌قصه

ماهی روی درخت، نوشته‌ی لیندا مولالی هانت

خود شجاع تو، نوشته‌ی جکلین وودسون

ابرها و ساعت‌ها، نوشته‌ی متیو گالوینتیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن داستان صوتی آی قصه هر هفته یک معرفی کتاب برای کودکان منتشر می‌کند. کتاب این هفته را سپیده بیگدلی، نویسنده‌ی مجله کودک، معرفی کرده بود. برای آشنایی با بهترین‌های کتاب کودک به «پیشنهاد کتاب» سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *