معرفی کتاب

درخت خاطره؛ کتاب کودک درباره مرگ

کتاب کودک درباره مرگ کتاب درخت خاطره

توضیح مفاهیمی مانند مرگ، عشق و … برای کودکان ممکن است بیش از حد سخت باشد و آن‌قدری حساس است که نباید بدون آگاهی از روانشناسی کودک به سراغ آن رفت. اما در موقعیت‌های این‌چنینی کمک گرفتن از ادبیات و قصه کودکانه می‌تواند راهگشا باشد. به همین خاطر در این پست سپیده بیگدلی، نویسنده‌ی مجله کودک یک کتاب کودک درباره مرگ انتخاب کرده است. با ما همراه باشید و معرفی کتاب درخت خاطره از بریتا تکنتراب را بخوانید.

کتاب کودک درباره مرگ کتاب درخت خاطره

نگاهی به کتاب کودک درباره مرگ

در کتاب کودک درخت خاطره، خاطره‌ها با مرگ می‌جنگند

کتاب درخت خاطره چهارمین عضو خانواده‌ی قصه‌های دوست‌داشتنی و یک کتاب کودک درباره مرگ است. این کتاب داستان یک جنگل سرسبز و اهالی‌اش را برای بچه‌ها تعریف می‌کند. روباه یکی از مهربان‌ترین و دوست‌داشتنی حیوانات است که سال‌ها در جنگل زندگی کرده و خاطره‌های خوب زیادی برای دیگران ساخته است. او یک روز احساس خستگی زیادی می‌کند؛ احساس می‌کند باید به یک خواب طولانی برود و حسابی استراحت کند. روباه مهربان بالاخره به گوشه‌ی محبوبش در جنگل می‌رود، می‌خوابد و دیگر بیدار نمی‌شود. برف هم از آسمان می‌آید و پتوی سفیدی رویش می‌کشد تا راحت‌تر بخوابد.

بقیه‌ی اهالی جنگل حسابی از مرگ روباه غمگین و غصه‌دارند؛ اما چه می‌شود کرد؟ دوست‌های روباه تصمیم می‌گیرند یکی‌یکی خاطره‌های خوبشان با او را تعریف کنند؛ خاطره‌های شیرین، بامزه و دوست‌ داشتنی. کم‌کم لبخندی روی لب‌های حیوانات می‌نشیند و از محل خوابیدن روباه هم گیاه کوچکی جوانه می‌زند. هفته‌ها و ماه‌ها می‌گذرند و حیوانات هرروز دور هم سری به خاطره‌هایشان با روباه می‌زنند؛ حالا گیاه کوچک تبدیل به بزرگ‌ترین درخت جنگل شده و خاطره‌های روباه هنوز با مرگش می‌جنگند و او را در قلب دوست‌هایش زنده نگه می‌دارند.

از نویسنده بدانیم

بریتا تکنتراپ راوی و تصویرگر قصه‌های ساده و دوست داشتنی

بریتا تکنتراپ در هامبورگ آلمان متولد شد؛ سال ۱۹۸۸ تحصیل در رشته‌ی تصویرگری و هنرهای زیبا او را به لندن کشاند تا شروع مسیر یک نویسنده‌ و تصویرگر کودک خوش‌فکر و خوش‌ذوق باشد. بریتا از سال ۱۹۹۳ ده‌ها کتاب را برای کودکان تصویرگری کرده که تعدادی‌شان هم نوشته‌‌ی خودش هستند. آثار او به بیشتر از ۲۰ زبان زنده‌ی دنیا سفر کرده‌اند و قصه‌ها و تصویرهایشان را به گوش و چشم بچه‌های زیادی در گوشه‌گوشه‌ی دنیا رسانده‌اند.

درخت خاطره که یک کتاب کودک درباره مرگ است، یکی از دوست‌داشتنی‌ترین آثار تکنتراپ است؛ کتابی که هم قصه تعریف می‌کند، هم تصویرهای نابی برای نشان دادن دارد و هم معلمی مهربان و آرام است که به بچه‌ها یاد می‌دهد مقابل هر نوع از دست دادنی بایستند. بچه‌ها لابه‌لای داستان‌ خواندنی و تصاویر ساده‌ی درخت خاطره یاد می‌گیرند از «از دست دادن» نترسند؛ یاد می‌گیرند به خاطره‌های خوب،‌ به رد خوش روزهای گذشته پناه ببرند تا بتوانند آدم‌ها، حیوانات و حتی اشیای موردعلاقه‌شان را در ذهنشان زنده نگه دارند.

به عقیده‌ی تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه کودکانه آی قصه در این کتاب کودک درباره مرگ با شیوه‌ای صحیح و کارآمد صحبت می‌شود.

درخت خاطره چهارمین جلد از مجموعه‌ی هشت جلدی قصه‌های دوست‌داشتنی است؛ قصه‌هایی که هر کدام به صورت مجزا و با داستانی منحصربه‌فرد مهارتی را به کودک آموزش می‌دهند و قصه‌ای را برایش تعریف می‌کنند. این اثر با همکاری جمله‌های و تصویرهای ساده و زیبا، قصه‌گویی شیرین است که در پس روایت لطیفش به مسئله‌ی بسیار مهم فقدان می‌پردازد و برایش راهکاری زیبا ارائه می‌دهد: خاطره!

برشی از این کتاب درباره مرگ را با هم بخوانیم:

«جغد اولین کسی بود که سر حرف را باز کرد. او با لبخند گرمی گفت: «یادم می‌آید وقتی من و روباه خیلی جوان بودیم، هر پاییز با هم مسابقه می‌گذاشتیم تا ببینیم چه کسی بیشتر می‌تواند برگ‌هایی را که از درختان می‌ریزند، تو هوا بگیرد.

بقیه‌ی حیوان‌ها یادشان آمد و لبخند زدند.»

آی‌قصه این کتاب را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

درخت خاطره برای ۷ تا ۹ ساله‌ها نوشته شده است، اما از نظر آی‌قصه این کتاب می‌تواند برای همه‌ی بالای ۷ سال‌های دنیا خواندنی و راهگشا باشد. این کتاب کودک درباره مرگ و فقدان است و راهکاری ساده و در دسترس را برای مواجه با سوگ به خواننده آموزش می‌دهد و لابه‌لای داستانی لطیف و شیرین به او کمک می‌کند روحیه‌ای محکم‌تر داشته باشد.

از گوشه و کنار و پشت‌پرده‌ی کتاب درخت خاطره

  • درخت خاطره با ترجمه‌ی مهرنوش پارسانژاد و در دل انتشارات بافرزندان به ایران سفر کرده است.
  • «هیس، ببر را بیدار نکنیم!»، «اسکار و مو»، «خواب نارنجی روباه»، «دنیا چقدر بزرگ است» و… از دیگر کتاب‌های بریتا تکنتراپ هستند که به زبان فارسی درآمده‌اند.

حواستان به این نکات باشد!

سوگ و از دست دادن برای کودکان لزوماً با مرگ اتفاق نمی‌افتد؛ کودکان با هر فقدان و از دست دادنی مثل گم کردن اسباب‌بازی موردعلاقه، مهاجرت، مرگ حیوان خانگی و… احساس سوگ و فقدان می‌کنند. از این‌رو درخت خاطره و داستان‌هایی شبیه به آن و درواقع کتاب های کودک درباره مرگ می‌توانند در هر موقعیتی به کودکان کمک کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی «چطور به کودکان در مواجهه با مرگ کمک کنیم؟» را هم بخوانید.

کتاب‌های پیشنهادی آی‌قصه برای شما:

نخ نامرئی، پاتریک کارست

خداحافظ راکون پیر، کلر ژوبرت

خداحافظی خوشمزه، تاد پار

برای آشنایی با بهترین کتاب‌های کودکانه سری به بخش پیشنهاد کتاب در سایت آی قصه بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *