معرفی کتاب

خوش بخوابی خرس کوچولو | کتاب کودکانه

کتاب قصه کودکانه خوش بخوابی خرس کوچولو از مارتین وادل

آی قصه: کتاب قصه کودکانه جایش را در آموزش و سرگرمی کودکان به خوبی باز کرده است. والدین زیادی این روزها به دنبال کتاب کودکانه ای می‌گردند که علاوه بر سرگرم‌کردن کودک و لذت بخشیدن به او، مفهوم مهمی را هم در لفافه آموزش دهد. از این رو انتخاب این هفته‌ی تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه کودکانه آی‌قصه کتاب خوش بخوابی خرس کوچولو از مارتین وادل است. مجله کودک توصیه می‌کند اگر به دنبال کتاب برای آموزش استقلال به کودک هستید، با ما همراه باشید. سپیده بیگدلی شما را با داستان خرس کوچولویی که می‌خواهد مستقل بشود، آشنا می‌کند.

کتاب قصه کودکانه خوش بخوابی خرس کوچولو از مارتین وادل

نگاهی به این کتاب قصه کودکانه

در این داستان خرس کوچولو احساس می‌کند دیگر حسابی بزرگ شده است، حالا وقتش رسیده برای خودش یک غار پیدا کند و از خرس بزرگ جدا شود. بالاخره یک روز خرس کوچولو تصمیمش را می‌گیرد، اسباب‌بازی‌ها و وسایلش را جمع می‌کند و به غار کوچکی نزدیک غار خرس بزرگ می‌رود.  

خب، حالا خرس کوچولو برای خودش یک غار دارد، یک غار تنها و تنها برای خودش! همه‌چیز خوب پیش می‌رود، خرس کوچولو در بازی می‌کند، زمین را جارو می‌زند، کتاب می‌خواند و غذا می‌خورد. کم‌کم هوا تاریک می‌شود و خرس کوچولو باید بخوابد، اما… اما دلش برای خرس بزرگ خیلی تنگ شده است؛ بالاخره خرس کوچولو به غار خرس بزرگ برمی‌گردد، خرس بزرگ برایش کتاب می‌خواند و او به خواب شیرینی می‌رود. خرس بزرگ هم لبخندزنان در دلش می‌گوید: خوش بخوابی، خرس کوچولو!


این کتاب قصه کودکانه را چه کسی نوشته است؟

مارتین وادل ، نویسنده‌ی کودک و نوجوان ایرلندی سال ۱۹۴۱ متولد شد. او بعد از تمام کردن تحصیلاتش پا به دنیای داستان‌های کودک و نوجوان گذاشت و یکی از چهره‌های تاثیرگذار این دنیا شد. او هرروز در دنیای داستان‌ها جلوتر رفت و بیشتر از دویست کتاب قصه کودکانه به دنیای کتاب‌های کودکان و نوجوانان اضافه کرد، برای‌ تمام کودکان و نوجوانان دنیا شخصیت‌های جدید خلق کرد، قصه‌ ساخت و به آن‌ها بال خیال بخشید.

مارتین وادل، نویسنده‌ای که وقت نوشتن کودک می‌شود!

مهم‌ترین ویژگی قلم و دنیای ساخته‌ی مارتین وادل ، باورپذیری است؛ وادل کودکان را می‌شناسد، از زیروبم احساساتش خبر دارد و در داستان‌هایش آن‌قدر به آن‌ها نزدیک می‌شود که انگار وقت نوشتن به یک کودک تبدیل می‌شود! داستان‌های وادل سرشار از شخصیت‌های منحصربه‌فرد و اتفاق‌های بامزه هستند و با کمک یک داستان جذاب، به دغدغه‌های کودکان می‌پردازند. ترس از تاریکی، استقلال، مشکلات خواب و بقیه‌ی‌ دغدغه‌های رایج کودکان، در داستان‌های وادل با لباسی از یک قصه‌ی خواندنی واکاوی می‌شوند.

حیوانات نقش پررنگی در کتاب قصه کودکانه های مارتین وادل دارند؛ شخصیت‌هایی بامزه و دوست‌داشتنی که وارد ذهن کودک می‌شوند و تا مدت‌ها همان‌جا می‌مانند. نگاهی به کارنامه‌ی مارتین وادل نشان می‌دهد دنیای ساخته‌ی او که آجرهایش قصه‌های خواندنی هستند، از نگاه منتقدان پنهان نمانده و معتبرترین جایزه‌ی ادبیات کودک، یعنی جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن را برایش به ارمغان آورده است.

مجموعه‌ی داستان خرس کوچولو و خرس بزرگ از محبوب‌ترین چهره‌های داستان‌های وادل هستند که ماجراهای بامزه و ساده‌ی خرس کوچولو و خرس بزرگ را برای بچه‌ها تعریف می‌کنند. کتاب خوش بخوابی خرس کوچولو ، آخرین جلد این مجموعه‌ است که در پی داستانی ساده و شیرین، به مسائل مهمی مثل آموزش استقلال به کودک و احساسات و روابط بین کودک و والدین می‌پردازد.


آی‌قصه این کتاب را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

اگرچه مجموعه‌ی داستان خرس کوچولو و خرس بزرگ برای ۳ تا ۷ ساله‌ها نوشته شده‌اند، اما داستان بامزه‌ی این کتاب، به بچه‌های کمی بزرگ‌تر و کمی کوچک‌تر هم نه نمی‌گوید و آن‌ها را هم با خود به غار خرس کوچولو می‌برد.

یکی از نکته‌های مهم این کتاب قصه کودکانه این است که معلوم نیست خرس بابا است یا مامان و خرس دیگری وجود ندارد، بنابراین این کتاب می‌تواند برای کودکان تک‌والد و یا کودکانی که مراقبی جز پدر و مادر دارند، هم انتخاب مناسبی باشد.


برشی از این کتاب قصه کودکانه را با هم بخوانیم:

«یک روز که خرس بزرگ سرگرم کار بود، خرس کوچولو برای بازی بیرون رفت. خرس کوچولو از تخته سنگ‌های روی خانه‌شان بالا رفت. آن بالا، جایی به اندازه‌ی خرس کوچولو یا یک خرده بزرگ‌تر بود. خرس کوچولو با خودش گفت: «این‌جا می‌توانم یک غار برای خودم داشته‌باشم.»

خرس بزرگ سرش را از غارشان بیرون آورد و فریاد زد: «خرس کوچولو!»

و باز همین‌طور که از غار بیرون می‌آمد فریاد کشید: «خرس کوچولو! آهای خرس کوچولو!»

اما خرس کوچولو را ندید. خرس کوچولو با صدای بلند گفت: «من اینجام، این بالا! برای خودم غار درست کرده‌ام!»

خرس بزرگ از تخته سنگ‌های روی غارشان بالا رفت و خرس کوچولو غار خودش را به او نشان داد. خرس بزرگ گفت: «چه غار خوبی!»

خرس بزرگ به خرس کوچولو کمک کرد تا وسایلش را از روی تخته سنگ‌ها به غار خودش ببرد. خرس کوچولو غار خود را جارو زد و مرتب کرد. حالا دیگر وقت اسباب‌کشی شده است. خرس کوچولو می‌خواهد برای خود خانه‌ای داشته‌باشد و میز و صندلی و تخت‌خوابی. اما اگر خرس بزرگ تنها بماند و دلش برای او تنگ شود…»


از گوشه و کنار و پشت‌پرده‌ی کتاب:

  • مجموعه‌ی قصه‌های خرس کوچولو و خرس بزرگ، شامل پنج کتاب یا پنج ماجرای شیرین است که «بیا برویم خانه، خرس کوچولو»، «خوابت نمی‌برد، خرس کوچولو؟»، «آفرین، خرس کوچولو»، «خوش‌ بخوابی خرس کوچولو» و «من و تو، خرس کوچولو» نام دارند. هر کدام از این کتاب‌ها، به یکی از دغدغه‌های رایج کودکان سر می‌زنند و آن را در قالب قصه‌ای ساده بیان می‌کنند.
  • یکی از جذابیت‌های این کتاب، تصویرگری‌های جذاب باربارا فرت است. تصویرهای کتاب می‌توانند توجه و حواس کودک را دنبال خودشان بکشانند و داستان را برایش جذاب‌تر و قابل‌فهم‌تر کنند.
  • کتاب قصه کودکانه خوش بخوابی خرس کوچولو یک بار و با ترجمه‌ی رضی هیرمندی و توسط نشر افق به ایران سفر کرده است.

حواستان به این نکات باشد!

وقت مطالعه‌ی این کتاب حواس‌تان باشد که قصه‌ی خرس کوچولو تنها یک قصه‌ی شنیداری نیست، بلکه تصویری هم هست و باید کتاب را مقابل کودک بگذارید و روی تصاویر مکث کنید.


کتاب قصه کودکانه به پیشنهاد آی‌قصه:

ببر کوچولوی تنها، نوشته‌ی سیلوی ژیرارده

بپر بپر زیر باران!، نوشته‌ی مو ویلمس

خود شجاع تو، نوشته‌ی ژاکلین وودسونخلاصه مطالعه‌ی این کتاب قصه کودکانه می‌تواند با کمک شخصیت دوست‌داشتنی خرس کوچولو، هم آموزش استقلال به کودک را در پی داشته باشد و هم برای کودک معنای حمایت والدین را تعریف کند. اگر علاقمندید درباره‌ی بهترین کتاب های کودکانه بدانید، به بخش «پیشنهاد کتاب» سری بزنید. مجله کودک، تیم پژوهشی و آموزشی اپلیکیشن قصه کودکانه آی قصه هر هفته با معرفی یک کتاب کودک به روز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *