معرفی کتاب

معرفی کتاب داستان کودک چشمک

معرفی کتاب داستان کودک چشمک برای پذیرش تفاوت ها به کودکان

یکی از موضوعاتی که سایت آی قصه در بخش معرفی کتاب داستان کودک به آن پرداخته، نشان دادن تفاوت‌ها و پذیرش تفاوت ها برای کودکان است. موضوعی که به عقیده ما برای داشتن جامعه‌ای سالم بسیار حیاتی است و شاید یکی از موثرترین راه‌ها برای آموزش آن به کودکان خواندن کتاب‌های مرتبط باشد. به همین دلیل سپیده بیگدلی، نویسنده‌ی مجله کودک، در این مطلب کتاب چشمک را پیشنهاد می‌کند که درباره‌ی کودکی مبتلا به سرطان است. این کتاب برای کودکان ۷ سال تا ۱۲ سال مناسب است. سپیده قبلا کتاب قصه کودکانه کافیه بپرسی را هم با این موضوع بررسی کرده بود که می‌توانید درباره‌ی آن در مطلب گل‌های باغچه شبیه هم نیستند بیشتر بخوانید.

معرفی کتاب داستان کودک برای کودکان ۷ سال تا ۱۲ سال و کتاب چشمک
معرفی کتاب داستان کودک چشمک برای پذیرش تفاوت ها

معرفی کتاب داستان کودک چشمک

پسر تک چشم

قهرمان کتاب چشمک پسری به نام است. می‌دانید بزرگ‌ترین آرزوی راس چیست؟ این‌که یک پسر معمولی باشد، موهایش نریزند، مجبور نباشد کلاه سرش بگذارد یا هرروز آدم‌هایی را ببیند که نمی‌دانند چطور با بچه‌ی مبتلا به سرطان رفتار کنند. دکترها می‌گویند راس یک سرطان نادر و ناشناخته در چشمش دارد، باید همیشه یک چشمش را ببندد، کلاه سرش بگذارد، به جلسات پرتودرمانی برود و با نگاه‌های عجیب و غریب دیگران کنار بیاید.

اما راس اصلاً قصد ندارد تسلیم شود؛ تصمیم می‌گیرد با همکاری هنرهای نقاشی و موسیقی با سرطان چشمش بجنگد و یک پسر تک‌چشم قهرمان باشد. راس تصور می‌کند مثل یکی از شخصیت‌های داستان مصورش ابرقهرمان است و با همکلاسی‌ها و سرطان می‌جنگد. چشمک یک کتاب داستان کودک تصویری است که بخشی از قصه کودکانه خود را به کمک تصویرگری‌های نویسنده روایت می‌کند.


از نویسنده کتاب چشمک بدانیم

راب هرل نویسنده و تصویرگر دنیای ادبیات کودک سال ۱۹۵۱ در آمریکا متولد شد. او تا حالا برای رسانه‌های مشهور و پرطرفداری تصویرگری کرده و داستان‌های مصور جذابی هم نوشته است. تصویرگری‌های هرل علاقه‌مندان بسیاری دارند؛ آثارش در گالری‌های مختلفی نصب شده‌اند و داستان‌های مصورش در مجله‌های معتبری چاپ می‌شوند.

راب هرل، نویسنده‌ی داستان‌های تخیلی

راب مبتلا به سرطان چشم بود، سال‌ها با این بیماری زندگی کرد و از این تجربه یک قصه کودکانه جذاب ساخت و به کودکان سرتاسر دنیا هدیه کرد. سرطان چشم موضوعی‌ست که شاید هیچ نویسنده‌ای در یک کتاب داستان کودک پیش از این به سراغش نرفته بود. در واقع راس دوازده ساله‌ی کتاب چشمک ، خود راب هرل است که با این چهره از سرطان زندگی کرده است و مشکلاتش را خوب می‌شناسد.

در این معرفی کتاب داستان کودک نشان می‌دهیم که مطالعه قصه کودکانه چشمک برای کودکان یک تیر و چند نشان است؛ هم داستانی هیجان‌انگیز در انتظار کودک است، هم می‌تواند از تصویرگری‌های جذاب هرل لذت ببرد و مهم‌تر از همه این‌که کودک با یک موقعیت متفاوت روبه‌رو می‌شود. مطالعه‌ی این کتاب به کودکان کمک می‌کند تفاوت‌ها را بپذیرند، به بیمارها نگاه ترحم‌آمیز نداشته باشند و از راس، تسلیم نشدن و جنگیدن را یاد بگیرد. در واقع هرل در پی قصه کودکانه خنده‌دار و بامزه‌ی چشمک، به مسئله‌ای بسیار مهم و حیاتی می‌پردازد و آن شور زندگی و جنگیدن برای آن است.


مخاطب آی‌قصه در معرفی کتاب داستان کودک چشمک چه کسانی هستند؟

قصه کودکانه چشمک مخصوص کودکان ۷ سال تا ۱۰ ساله‌هاست ولی از نگاه تیم پژوهشی و آموزشی آی قصه در این معرفی کتاب داستان کودک ، این کتاب برای کودکان بالای ۱۰ سال و حتی بزرگترها هم می‌توانند از خواندن این کتاب لذت ببرند و در پی داستانی بامزه، به تفاوت‌ها و آدم‌های متفاوت فکر کنند و برای پذیرش تفاوت ها آماده بشوند.


برشی از کتاب را با هم بخوانیم

حالا وقتش رسیده که در ادامه‌ی معرفی کتاب داستان کودک چشمک، برشی از آن را با هم بخوانیم.

«هرچه بیشـتر سـعی می‌کنم چشـمم را بی‌حرکت نگه دارم، بیشـتر دلش می‌خواهـد از ضربـدر دور شـود؛ ولی فقط چشـمم نیسـت که حواسـش پرت می‌شود، مغزم هم مدام من را می‌برد به روزی که همه چیز شروع شد…

خب، در این ماجرا چند تا روز خیلی ‌بد را گذراندم؛ هم رو‌ز را پررنگ می‌کنم، هم بد را. اولی‌اش چند ماه پیش بود: نیمه‌ی جولای، دقیقاً وسـط تابسـتانی که قرار بود آرام و معرکه باشد. روز بد اول از آن‌جایی شـروع شـد که من روی یک صندلی، سـروته لم داده بـودم و کتـاب کشـتن مـرغ مقلد را می‌خواندم. مشـق مدرسـه بـود. با این‌که شدیداً با تکالیف تابستانی مخالفم، اعتراف می‌کنم کتاب خیلی خوبی بود. از جایم بلند شدم و رفتم توی آشپزخانه؛ چشم‌های بابا گرد شد:

«اوه! این‌جات چی شده؟»

من بی‌خبر از همه جا، در کابینت را باز کردم و دنبال خوراکی گشتم:

«کجام چی شده؟»

بابا جلو آمد و با احتیاط به بالای چشمم دست زد:

«درد داره؟»

گفتم:

«چی درد داره؟»

رفتم توی راهرو و به آینه نگاه کردم؛

پلکـم کلاً پـف کـرده بود: مثـل گـردن قورباغه‌های گنـده‌ای که گلویشـان را بـاد می‌کنند.»


از گوشه و کنار و پشت‌پرده‌ی کتاب چشمک

  • کتاب چشمک با ترجمه‌ی زهرا توفیقی و در نشر پرتقال به ایران سفر کرده تا داستان جنگیدن راس را برای بچه‌های ایرانی هم تعریف کند.

حواستان به این نکات باشد!

هرل در قصه کودکانه چشمک با اتفاق‌های خنده‌دار و لحنی جذاب از بیماری خطرناک سرطان چشم حرف می‌زند؛ شیوه‌ی روایت به شکلی نیست که کودک احساس ناامنی کند یا ناامید شود. می‌توانید در حین خواندن کتاب با کودک در مورد بیماری صحبت کنید و برایش از اهمیت امید بگویید.


چند معرفی کتاب داستان کودک دیگر در آی‌قصه

خود شجاع تو، نوشته‌ی ژاکلین وودسون

کرم ابریشم خیلی گرسنه، نوشته‌ی اریک کارل


امیدواریم حالا که معرفی کتاب داستان کودک چشمک را در سایت آی قصه خوانده‌اید، به سراغ این کتاب بروید و با کودک‌تان آن را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *