معرفی کتاب

معرفی کتاب «آن‌جا که شادی آغاز می‌شود»

آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

 

کتاب «آن‌جا که شادی آغاز می‌شود» نوشته و تصویرگری ایوا ایلند است. این کتاب درمورد شادی است. تا به حال شده دنبال شادی بگردید و خبری ازش نباشد؟ می‌توانی همیشه یک جورهایی پیداش کنی، فقط باید هر هزار چهره‌ شادی را بشناسی. ایوا ایلند نویسنده و تصویرگر هلندی است که در انگلستان زندگی می‌کند. ایوا همواره در خلال تعریف کردن داستان‌هایی بامزه، به بچه‌ها چیزهای مهمی آموزش می‌دهد، مواردی مانند احساسات غم و شادی. این کتاب مناسب کودکان ۳ تا ۷ سال است و سپیده بیگدلی، نویسنده سایت کودک و نوجوان آی‌قصه در این گزارش نگاه کاملی به این کتاب داشته است.

آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

نگاهی به کتاب:

شادی هزار چهره دارد

تا به‌ حال شده دنبال شادی بگردید و خبری ازش نباشد؟ اگر شده نگران نباشید. شادی که همیشه یک‌شکل نیست و یک اسم ندارد. شادی هزاران چهره و هزاران اسم دارد. بعضی روزها خبری ازش نیست و دور وورت نمی‌پلکد، بعضی وقت‌ها هم مثل دست‌ها و پاهایت به تو چسبیده و هر جا بروی همراه تو می‌آید؛ بعد سعی می‌کنی خوب بشناسی‌اش، بفهمی چیست و بگیری و محکم نگهش داری… خیلی سخت نیست، می‌توانی همیشه یک‌جورهایی پیدایش کنی، فقط باید هر هزار چهره‌اش را بشناسی. 

از نویسنده بدانیم:

ایوا ایلند، نوشتن روی بال خیال

ایوا ایلند، نویسنده‌ی اهل هلند و خالق داستان‌های سرشار از جزئیات است. ایوا کارشناسی ارشدش را در رشته‌ی تصویرگری از دانشگاه هلند دریافت کرده و به‌همین دلیل داستان‌هایش همکاری‌های موفق و جذابی از کلمات و تصاویرند. ایوا در خلال تعریف کردن داستان‌هایی بامزه، به بچه‌ها چیزهای مهمی آموزش می‌دهد، چیزهایی مثل احساسات غم و شادی که یادگیری‌شان می‌تواند همه‌چیز را از این‌رو به آن‌رو کند. لحن شیرین و شیوه‌ی روایت لطیف نویسنده باعث می‌شود کودک با شوق داستان را دنبال کند و در عین یاد گرفتن مفاهیم مختلف، لذت ببرد. 

آن‌جا که شادی آغاز می‌شود را بخوانیم چون:

شادی یکی از ارزشمندترین احساسات انسانی‌ست. احساسی که ما را به زندگی وصل می‌کند و باعث می‌شود برای تجربه‌ی دوباره‌اش زندگی‌ کنیم. با این‌حال شادی همیشه کنار ما نیست، با تصورات ما فرق دارد و گاهی در چیزهای خیلی کوچک پنهان شده است. این کتاب به کودکان کمک می‌کند احساس شادی را بشناسند و آن را از بقیه‌ احساسات تمایز دهند. نویسنده که مطالعات زیادی در زمینه‌ی رفتارشناسی داشته است، با تصویرگری ماهرانه و استفاده از رنگ‌های گرم، از تمام امکانات برای القای حس شادی کمک می‌گیرد. کودکان باید شادی را بشناسند و برای آن ارزش قائل باشند تا لحظات شاد زندگی‌شان را از دست ندهند.

آی‌قصه این کتاب را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

نه‌ تنها کودکان ۳ تا ۷ ساله، بلکه همه‌ی ما می‌توانیم از خواندن این کتاب لذت ببریم؛ حتی ما بزرگ‌سال‌ها که گاهی حسابی شادی را ندیده می‌گیریم و وقتی از راه می‌رسد، بهش خوشامد نمی‌گوییم.

برشی از کتاب را با هم بخوانیم:

«دنبال شادی می‌گردی؟ همیشه یک‌جور نیست و یک نام ندارد. یک روزهایی هرچه می‌گردی پیدایش نمی‌کنی و یک روزهایی هرجا می‌روی همراه توست…»

از گوشه و کنار و پشت‌پرده‌ی کتاب:

  • از جایی‌که ایوا ایلند در رشته‌ی تصویرگری تحصیل کرده، کتاب‌هایش از نظر تصویر بسیار موفق عمل می‌کنند و در واقع بخشی از بار داستان را بر دوش دارند.
  • ایلند قبل از نوشتن این کتاب، اثری با نام «وقتی غصه در خانه‌ات را می‌زند» نوشت که در سرتاسر دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفت و به بیست زبان ترجمه شد.

حواستان به این نکات باشد!

همان‌طور که گفتیم نقاط قوت آثار این نویسنده‌ي هلندی،‌ تسلطش در ترسیم تصاویر است؛ تصاویر را در مقابل کودک قرار دهید و وقت خواندن از او در مورد احساس شادی بپرسید.

کتاب‌های پیشنهادی آی‌قصه برای شما:

وقتی اندوه در خانه‌ات را می‌زند/ ایوا ایلند

من خوشحالم/ ایزابل توماس

من خجالتی‌ام/ کارن برایانت مول


پیشنهاد می‌کنیم تا معرفی کتاب «گروفالو» را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *