معرفی کتاب

معرفی کتاب آقای زیرتختی

آقای زیرتختی

کتاب «آقای زیرتختی» نوشته کریس ریدل است. یک شب وقتی‌ جیم کم‌کم داشت خوابش می‌برد، صدای جیرجیر فنرهای تختش بلند شد، تشکش تکانی خورد و کله‌ای از زیر تختش بیرون آمد و گفت: «سلام! من آقای زیرتختی هستم!» اما ماجرا به همین جا ختم نشد! کریس ریدل یکی از مشهورترین تصویرگران بریتانیاست که تصویرگری داستان آقای زیرتختی هم خود او انجام داده است. این کتاب مناسب کودکان ۳ تا ۷ سال است و سپیده بیگدلی، نویسنده سایت کودک و نوجوان آی‌قصه در این گزارش نگاه کاملی به این کتاب داشته است.

آقای زیرتختی
آقای زیرتختی

نگاهی به کتاب

مهمان ناخوانده‌ای از زیر تخت

تابه‌حال شده حس کنید کسی زیر تختتان است؟ در کمد چطور؟ توی کشو؟ آن شب جیم کم‌کم داشت خوابش می‌برد که یک‌دفعه صدای جیرجیر تختش بلند شد، بعد یک کله‌ی گنده‌ی بامزه از زیر تخت بیرون آمد و به جیم سلام کرد. بله، آقای زیر تختی آمده بود مهمانی. از خوابیدن زیر تخت و روی زمین سرد خسته شده بود و می‌خواست یک شب را پیش جیم بخوابد. جیم موافقت کرد؛ اما صدای خروپف آقای زیرتختی نمی‌گذاشت بخوابد. رفت سراغ کشو که پنبه بردارد، ولی یک‌دفعه دو تا موجود کوچولو از کشو بیرون آمدند؛ بعد نوبت مهمان‌های توی کمد بود و… حالا اتاق جیم پر از مهمان شده بود. 

از نویسنده بدانیم

کریس ریدل، قصه‌گوی تصویرساز

کریس ریدل یکی از محبوب‌ترین و ماهرترین قصه‌گوها و تصویرسازهای بریتانیاست. او سال ۱۹۶۲ متولد شد و خیلی زود به دنیای قصه‌ها راه پیدا کرد. آقای نویسنده خوب بلد است، قصه‌های بامزه را با کلمه و تصویر برای بچه‌ها تعریف کند و آن‌ها را به دنیای خیال‌ها ببرد. ریدل تا به حال سه بار جایزه‌ی کیت گرین‌اوی را برده و خودش را در دل کوچک و بزرگ جا کرده است. از این نویسنده‌ی خوش‌ذوق و خوش‌فکر و خوش‌قلم، بیست کتاب برای بچه‌ها به جا مانده که قصه‌هایشان را با کلمه‌ها و تصویرها روایت می‌کنند.

ریدل برای نوشتن، روی دغدغه‌های همه‌ شمولی دست می‌گذارد؛ دغدغه‌هایی که بچه‌های زیادی با آ‌ن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مثلاً ترس، پذیرش تفاوت‌ها و غیره.

آقای زیرتختی را بخوانیم چون

فکر حضور یک موجود خیالی احتمالاً یک‌بار هم که شده به سر تمام بچه‌های دنیا خطور کرده است؛ اما برای بعضی بچه‌ها این قضیه پررنگ‌تر است؛ تا حدی که نمی‌توانند شب‌ها بخوابند و حتی ممکن است وارد یک بحران شوند. در این موقعیت بدترین واکنش انکار ترس بچه‌هاست و بهترین واکنش درک کردن آن‌ها و پذیرفتن ترسشان. کتاب آقای زیرتختی یکی از بامزه‌ترین و هیجان‌انگیزترین مواجهه‌ها با ترس‌ است. جیم در اتاقش با موجودات بی‌آزاری روبه‌رو می‌شود و همراهی‌شان می‌کند. این کتاب از دریچه‌ی قصه‌ به کودکان یاد می‌دهد با ترس‌هایشان روبه‌رو شوند یا حتی باور کنند چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

آی‌قصه این کتاب را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

آقای زیرتختی قصه‌ای برای ۳ تا ۷ ساله‌هاست؛ اما هر کودکی که می‌ترسد و حس می‌کند شب‌ها موجودی خیالی در اتاقش پرسه می‌زند، می‌تواند این کتاب را بخواند.  

برشی از کتاب آقای زیرتختی را با هم بخوانیم

«یک شب وقتی‌که جیم کم‌کم داشت خوابش می‌برد، صدای جیرجیر فنرهای تختش بلند شد… تشکش تکانی خورد و کله‌ای از زیر تختش بیرون آمد و… گفت: «سلام! من آقای زیرتختی هستم!»»

از گوشه و کنار و پشت‌پرده‌ی کتاب

  • کریس ریدل، نویسنده‌ی این کتاب، سفیر ادبیات کودک انگلستان بوده و جایزه‌های زیادی در کارنامه دارد. او برای کتاب «یک چیز دیگر» جایزه‌ی یونسکو را هم دریافت کرد.
  • آقای زیر تختی مهمان بچه‌های ایرانی هم شده است؛ این کتاب در نشر میچکا و با ترجمه‌ی حسام سبحانی طهرانی به چاپ رسیده است.

حواستان به این نکات باشد!

اگر چه آقای زیرتختی و بقیه‌ی موجودات اتاق جیم بامزه، مهربان و شیرین‌اند؛ اما توصیه می‌کنیم از نشان دادن تصویرهای آن‌ها به بچه‌ها غافل نشوید، این تصویرها باعث می‌شوند کودک نترسد و حس نکند این موجودات ترسناک هستند.

کتاب‌های پیشنهادی آی‌قصه برای شما:

لطفا چراغ را روشن بگذار، تونی راس

خوابت نمی‌برد خرس کوچولو، مارتین وادل

من می‌توانم تنها بخوابم،  زهرا فرمانی


برای آشنایی با بهترین کتاب‌های کودکانه سری به بخش پیشنهاد کتاب در سایت آی قصه بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *