معرفی کتاب

معرفی کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد

معرفی کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد

کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد نوشته‌ی آنا کانگ و تصویرگری کریستوفر وایانت است. معرفی این کتاب کودک را به قلم سپیده بیگدلی، نویسنده‌ی سایت کودک و نوجوان آی قصه بخوانید.

معرفی کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد کتاب کودکانه جذاب

نگاهی به کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد

چند راه ساده برای ورود به دنیای خواب

مونتی، بچه قورباغه هرچقدر چشم‌هایش را روی هم فشار می‌دهد، خوابش نمی‌برد که نمی‌برد. آخر صبح یک مسابقه‌ی قایقرانی مهم دارد و اگر خوب نخوابد، نمی‌تواند در مسابقه شرکت کند. مونتی مدام سعی می‌کند و سعی می‌کند، ولی انگار روی در دنیای خواب یک قفل بزرگ زده باشند؛ حتی گوسفند شمردن و کتاب خواندن هم خواب را به چشم‌های قورباغه نمی‌آورند. مونتی راه‌های مختلفی را برای ورود به دنیای خواب امتحان می‌کند؛ راه‌هایی که بامزه و گاهی دردسازند. در نهایت در دنیای خواب باز می‌شود و او می‌تواند خوب بخوابد. این خلاصه‌ای از کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد است.

از نویسنده کتاب بدانیم

آنا کانگ، نویسنده‌ی داستان‌های شیرین تصویری

آنا کانگ، نویسنده‌ی کتاب چه قورباغه خوابش نمی برد، در نیویورک متولد شد. از همان دوران نوجوانی با خواندن داستان‌های کمیک، به داستان‌های تصویری علاقه پیدا کرد. علاقه‌ای که بعدها منجر به تولد داستان‌های تصویری بانمکی برای بچه‌های سرتاسر دنیا شد. آنا در رشته‌ی روابط بین‌الملل و مطالعات آسیایی تحصیل کرد اما با نوشتن داستان‌ها به شهرت رسید. داستان‌هایی ساده که در دل روایتی خوش‌خوان و ایده‌ای جذاب، به مسائل مهمی مثل آموزش مهارت‌های زندگی، روبه‌رو شدن با ترس‌ها و پذیرش اشتباه‌ها می‌پردازند. داستان‌های او از کلمه‌ها و تصویرها کمک می‌گیرند تا بچه‌ها را سرگرم کنند، بخندانند و بهشان چیزهای جدیدی یاد بدهند.

کتاب بچه‌ قورباغه خوابش نمی برد را بخوانیم چون:

بی‌خوابی و بدخوابی بین کودکان مشکلی رایج است؛ مشکلی که در صورت تداوم می‌تواند دنباله‌دار شود و مشکلات و بیماری‌های مختلفی با خودش بیاورد. راه‌حل این مشکل فشار آوردن به کودک برای خواب نیست! خوابیدن دکمه‌ای ندارد که آن را فشار دهیم و بخوابیم، بلکه مسئله‌ای ذهنی و روحی و گاهی جسمی است. برای حل این مشکل می‌توانیم در کنار ریشه‌یابی و کمک گرفتن از متخصص، راهکارهای ساده‌ای را هم به کودک پیشنهاد دهیم. راهکارهایی که در کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد از آن‌ها نام برده شده است. مهم‌ترین و قابل تحسین‌ترین نکته‌ی این کتاب این است که کودک را در حین خنده و لذت بردن، به فکر کردن و دنبال راه‌حل گشتن تشویق می‌کند، یعنی او را به دل مشکل می‌‌برد تا خودش به خودش کمک کند و ترس‌ها و دلیل‌های احتمالی بی‌خوابی را بروز دهد.  

آی‌قصه این کتاب را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد مخصوص ۳ تا ۷ ساله‌هاست؛ با این حال از نگاه آی‌قصه بزرگسالان هم می‌توانند با خواندن این کتاب به کودکان برای داشتن خواب بهتر کمک کنند.

برشی از کتاب را با هم بخوانیم:

«من نمی‌توانم خوب بخوابم! یعنی شب‌ها خوابم نمی‌برد! اصلاً نمی‌دانم باید چه کار کنم. گاهی گوسفند می‌شمرم؛ گاهی هم کتاب می‌خوانم. ولی انگار نه انگار و…»

از گوشه و کنار و پشت‌پرده‌ی کتاب

  • کتاب بچه قورباغه خوابش نمی برد اولین بار در سال ۲۰۱۸ با عنوان Will You Help Me Fall Asleep? منتشر شد.
  • این کتاب خوشبختانه به ایران هم سفر کرد؛ هایده کروبی آن را به زبان فارسی آورد و نشر نردبان مسئولیت انتشارش را بر عهده گرفت تا بچه‌های ایرانی هم با راه‌حل‌های مونتی آشنا شوند.
  • از این مجموعه کتاب راز بچه قورباغه هم در ایران ترجمه شده است که به ترس‌ها و نگرانی‌ها می‌پردازد.

حواستان به این نکات باشد!

داستان‌های آنا کانگ تنها با کلمه‌ها روایت نمی‌شوند، بلکه از تصویرها هم کمک می‌گیرند. حین خواندن داستان بچه قورباغه خوابش نمی برد کتاب را در مقابل دید کودک بگذارید. در ضمن، می‌توانید از این فرصت طلایی استفاده کنید، با کودک در مورد دلایل بی‌خوابی و بدخوابی صحبت کنید، پیامدهای آن را بگویید و با مشارکت هم به حل مشکل بپردازید.

کتاب‌های پیشنهادی آی‌قصه برای شما:

خوابت نمی‌برد خرس کوچولو؟، مارتین وادل

خوش بخوابی خرس کوچولو، مارتین وادل

من می‌توانم تنها بخوابم،  زهرا فرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *