کتاب صوتی از زمین تا ماه نوشته‌ی ژول ورن

کتاب صوتی از زمین تا ماه نوشته‌ی ژول ورن نویسنده‌ی خیال‌پرداز و اعجاب‌انگیز فرانسوی است. ژول ورن پدر داستان‌های علمی- تخیلی جهان، ۱۰۰ سال پیش از اولین ماموریت فضایی تاریخ به ماه، در کتاب از زمین تا ماه یک نقشه راه مفصل و خواندنی برای این سفر ماجراجویانه ترسیم کرده و بذر رویای سفر به تنها قمر زمین را در دل بشر کاشت. این رمان نوجوان بارها و بارها مطالعه شده است و حالا اپلیکیشن قصه های کودکانه آی قصه این رمان را به‌صورت یک کتاب صوتی برای نوجوان درآورده است. در ادامه درباره‌ی رمان نوجوان از زمین تا ماه بیشتر بخوانید.

کتاب صوتی برای نوجوان ایران: کتاب صوتی از زمین تا ماه نوشته‌ی ژول ورن

درباره‌ی کتاب صوتی از زمین تا ماه بدانیم

به نقل از ایرنا: در دورانی که بشر هنوز به ماه قدم نگذاشته بود و به این کره درخشان به چشم یک قلمروی ناشناخته و اسرارآمیز نگاه می‌کرد، رمانی از پدر داستان‌های علمی- تخیلی جهان، ژول ورن، منتشر شد در باب سفر به ماه. ژول ورن در این رمان نوجوان که از زمین تا ماه (From the Earth to the Moon) نام دارد، در ۲۸ فصل کوتاه با جزئیاتی حساب‌شده توصیفی نسبتا فنی درباره تدارک یک سفر خیالی به ماه و سرهم کردن دستگاهی که لازمه‌ی این سفر بود، ارائه داد.

کتاب صوتی از زمین تا ماه اولین اثر داستانی در تاریخ ادبیات جهان بود که به سوژه سفر و اکتشافات فضایی پرداخت. ژول ورن در این رمان براساس مشاهدات هوشمندانه و قوه تخیل خود پیش‌بینی‌های نسبتا دقیقی از آینده پروژه‌های فضایی بشر ارائه می‌دهد. او درست مثل یک دانشمند کارکشته در داستان خود حساب همه‌چیز را می‌کند، از جنس توپی که قرار است به سمت ماه فرستاده شود و بهترین گزینه موجود برای تامین سوخت آن گرفته تا نحوه تدارک و بسته‌بندی آذوقه سرنشینان.

جالب است بدانید واژه فضاپیما (Spaceship) اولین بار در سال ۱۸۸۰ میلادی در یک روزنامه برای اشاره به پرتابه‌ای که در رمان ژول ورن به ماه فرستاده می‌شود، استفاده شد. با تمام این تفاسیر، شاید بتوان این رمان کلاسیک را نقشه راهی برای پی‌ریزی رویای سفر انسان به ماه دانست؛ رویایی که در نهایت ۱۰۰ سال بعد در ماموریت آپولو ۱۱ محقق شد.

مشخصات رمان نوجوان از زمین تا ماه

تصویر جلد کتاب از زمین تا ماه

نام کتاب: از زمین تا ماه

نویسنده: ژول ورن

ناشر: افق

مترجم: ثمین نبی‌پور

سال انتشار: ۱۳۹۹

مشخصات کتاب صوتی از زمین تا ماه

دانلود کتاب صوتی از زمین تا ماه نوشته‌ی ژول ورن

کتاب‌خوان: مهدی مجنونی

سرپرست و مجری طرح: مهسا نوروزی، سارا غیاثی

آرم استیشن: بامداد افشار

عنوان آرم: وحید رونقی

میکس و مسترینگ و طراحی صدا: اسماعیل باستانی

ویرایش صوتی: علی پیدایش

ناظر ضبط: میلاد حجتی

آتلیه گرافیک؛ مجتبا حیدرپناه، سارا حنیف

ضبط‌شده در استودیو دریا

با تشکر از امین نوبهار، بیتا احمدزاده

دانلود کتاب صوتی از زمین تا ماه در آی قصه

کتاب صوتی از زمین تا ماه با صدای مهدی مجنونی برای نوجوانان فارسی‌زبان تولید شده است.

کتاب صوتی از زمین تا ماه نوشته‌ی ژول ورن
کتاب‌های درِ گوشی آی‌قصه رو گوش کن و پرواز کن!

کتاب صوتی نوجوان (رمان نوجوان، داستان نوجوان، داستان کوتاه نوجوان و شعر نوجوان) بخش جدید محصولات شرکت دانش بنیان دنیای کودکان آی قصه و موسسه فرهنگی هنری آی قصه است. اسم این مجموعه کتاب‌های درگوشی است. بعد از تجربه‌های خوبی که آی قصه در تولید محتوا و قصه صوتی برای بچه‌ها داشته و تجربه و کارنامه رادیوگوشه در تولید کتاب‌های شنیدنی با استاندارد صوتی بالا، این دو استارتاپ با همکاری هم مجموعه «کتاب‌های درِ گوشی» را که مجموعه‌ای از بهترین کتابهای رمان نوجوانان است، به صورت صوتی منتشر می‌کنند.

کودکان و نوجوانان می‌توانند بهترین کتاب‌های ادبیات جهان و ایران را به صورت کتاب صوتی آنلاین در اپلیکیشن آی قصه و دیگر کتابخوان‌های فارسی یا در مجموعه کتاب‌های درگوشی بشنوند. کتابهای صوتی آی قصه (کتاب‌های در گوشی) با کارگردانی صوتی و فضاسازی صوتی اختصاصی و با صداپیشگی گویندگان حرفه‌ای ایران تولید می‌شوند. آیقصه پیش از این به صورت تخصصی قصه های کودکانه تولید می‌کرد و تولیدات خود را در اپلیکیشن قصه‌گوی آی قصه منتشر می‌کرد. اما به تازگی گروه سنی نوجوان نیز به عنوان مخاطب آی قصه شناخته می‌شود و کتاب صوتی برای نوجوان به محصولات این مجموعه اضافه شده است. کتاب صوتی را می‌توانید هرجایی بشنوید و با آن به دنیای خیال‌انگیز قصه های مطرح جهان سفر کنید.
شعار کتاب‌های درگوشی (کتاب صوتی نوجوان آی قصه) این است: کتاب‌های در گوشی گوش کن! و پرواز کن!

با کلیک روی تصاویر زیر به اپلیکیشن یا وب‌اپلیکیشن آی قصه بروید و کتاب صوتی از زمین تا ماه را دانلود کنید و بشنوید.

دانلود کتاب صوتی از زمین تا ماه نوشته‌ی ژول ورن برای نوجوانان
دانلود کتاب صوتی از زمین تا ماه نوشته‌ی ژول ورن رمان نوجوان

داستان سفر انسان از زمین به ماه

به نقل از ایرنا: اولین ایده‌ها برای اکتشاف ماه، در دوران ریاست‌جمهوری دوایت آیزنهاور سی و چهارمین رئیس دولت آمریکا (۱۹۶۱- ۱۹۵۳) طرح شد. در این دوران، آمریکا و شوروی در رقابت خود برای سفر به ماه، با چند چالش فنی مهم روبه‌رو بودند. علاوه بر مسیریابی و مدیریت وزن، گرمایش بیش از حد فضاپیماها به هنگام بازگشت به جو زمین، یکی از موانع بزرگ در تحقق این رویای بلندپروازانه بود. پس از آن که شوروی ماهواره اسپوتنیک را به فضا فرستاد، ورنر فون براون از مهندسان و دانشمندان آلمان نازی که به پدر صنعت موشکی جهان معروف بود، با انتشار یک رشته مقاله در نشریه کولیرز (Collier’s)، این ایده را مطرح کرد که ارتش آمریکا تا سال ۱۹۶۵ یک پایگاه نظامی روی ماه تاسیس کند.

یک دهه بعد در تاریخ ۲۵ مه سال ۱۹۶۱، جان اف کندی رئیس‌جمهوری وقت آمریکا پیش از برگزاری یک نشست ویژه مشترک در کنگره اعلام کرد آمریکا تا پایان دهه ۶۰ میلادی یک فضانورد به ماه می‌فرستد. ۸ سال بعد در ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۶۹، سه فضانورد آمریکایی به نام‌های نیل آرمسترانگ، ادوین بازآلدرین و مایکل کالینز سوار بر فضاپیمای آپولو ۱۱ برای اولین بار روی ماه فرود آمدند. ۶ ساعت و نیم بعد آرمسترانگ به اولین انسانی تبدیل شد که توانست با لباس‌های مخصوص در سطح ماه راه برود.

وجه تشابه عملیات آپولو ۱۱ به ماموریت فضایی کتاب صوتی از زمین تا ماه در دو نکته است: هر دو فضاپیما سه سرنشین داشتند و هر دو از فلوریدای آمریکا به ماه فرستاده شدند. همچنین ژول ورن در این رمان، با احتساب تورم، حتی هزینه‌های لازم برای این سفر را حدودا درست تخمین زده است. این نویسنده فرانسوی رویای کشف قمر ناشناخته زمین را در سر داشت و با نوشتن چنین رمانی زمینه را برای عملی شدن این رویا فراهم کرد.

بخشی از رمان نوجوان از زمین تا ماه

ماه برای ما اهالی زمین یکی از مهم‌ترین اجسام سماوی است زیرا به سبب قرابتی که با کره خاکی دارد، با چشم غیرمسلح هم قابل رویت است. در گذشته که تلسکوپ‌های پیشرفته امروزی وجود نداشت و دانش بشر در علم نجوم هنوز به بلوغ کنونی نرسیده بود، ماه برای برخی از مردم «تکه‌ای جداگشته از پهنه‌ی منظومه» بود و برای گروهی دیگر، «آینه‌ای صیقل‌خورده که تصویر اقیانوس را بازتاب می‌داد»؛ عده‌ای ماه را حاصل «توده‌ گازهایی می‌دانستند که از زمین متصاعد می‌شود» و دیگران معتقد بودند قمر زمین یک کره دو بخشی است که نیمی از آن با یخ و نیم دیگر با آتش پوشیده شده است.

تکنیک‌ها و سبک نگارش ژول ورن در کتاب از زمین تا ماه

به نقل از ایرنا: شخصیت‌پردازی جزئی و ظریف در کتاب صوتی از زمین تا ماه جایی ندارد؛ از آنجایی که کلیت این رمان نوجوان بیشتر روی داستان تدارک و برنامه‌ریزی سفر به ماه تمرکز دارد، ژول ورن بیش از پرداخت شخصیت‌ها به بال و پر دادن به روایت پرداخته است. با این وجود تمامی کاراکترهایی که در این رمان معرفی می‌شوند، نقشی شفاف و مشخص در کلیت داستان ایفا می‌کنند.

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، پرداخت مفصل به جزئیات علمی یکی از ویژگی‌های برجسته کتاب صوتی از زمین تا ماه است. نویسنده از شرح با طول و تفصیل محاسبات درشت و اعداد و ارقام نجومی در تخمین فاصله ماه تا زمین، ابایی ندارد تا جایی که مخاطب گاه در بخش‌هایی از کتاب حس می‌کند در حال خواندن یک مقاله علمی پر از آمار و ارقام گیج کننده است.

بخش‌هایی از رمان از زمین تا ماه

به عنوان نمونه، در بخشی از این رمان نوجوان آمده است:

ابعاد سفینه به ۲/۷ متر عرض از بیرون و ۳/۶ متر ارتفاع می‌رسید. برای این که از وزن تعیین‌شده تجاوز نکنند، مجبور شدند ضخامت دیوارها را به میزانی بسیار جزئی کاهش دهند و از آنجا که قسمت پایینی‌اش بنا بود ضربه‌ی حاصل از شلیک و خروج وحشیانه گازها پس از انفجار پایروکسیل را تاب بیاورد، این بخش را [از نظر ضخامت] تقویت کردند.

بخشی از متن کتاب صوتی از زمین تا ماه – صفحه‌ی ۲۹۲

یا در جایی دیگر از کتاب صوتی از زمین تا ماه آمده است:

اگر بنا باشد پرتابه به طور پیوسته در طول مسیر، سرعت ابتدایی ده هزارونهصدوهفتادودومتر بر ثانیه را حفظ کند، کمی بیش از نه ساعت برای رسیدن به مقصد زمان نیاز دارد. اما با وجود کاهش یافتن این سرعت اولیه، پس از انجام محاسبات چنین نتیجه گیری می شود که پرتابه سیصد هزار ثانیه، یعنی هشتادوسه ساعت و بیست دقیقه برای رسیدن به نقطه‌ی برابری میزان گرانش زمین و ماه زمان لازم دارد. بنابراین ضروری است که پرتابه نودو هفت ساعت و سیزده دقیقه و ۲۰ ثانیه پیش از رسیدن ماه به نقطه هدف، به سوی قمر زمین پرتاب شود.

بخشی از متن کتاب صوتی از زمین تا ماه – صفحه‌ی ۵۶

بخش بزرگی از کتاب صوتی از زمین تا ماه به توصیف محاسبات و دستورالعمل‌های این‌چنینی اختصاص دارد، تا جایی که منتقدان آن را پیشگفتاری برای قسمت دوم یک دوگانه داستانی می‌دانند که پنج سال بعد با عنوان سفری به دور ماه (Autour de la Lune‎) از ژول ورن چاپ و روانه بازار شد؛ بعدها این دو قسمت با هم ترکیب شده و در پوشش یک کتاب با نام سفر به ماه منتشر شدند.

تلفیق علم و ادبیات در کتاب از زمین تا ماه

به نقل از ایرنا: ژول ورن نویسنده سرشناس فرانسوی در سال ۱۸۲۸ میلادی در شهر نانت متولد شد و در ۷۷ سالگی در آمیِن درگذشت. کارنامه‌ی کاری او را بیشتر رمان‌های ماجراجویانه‌ای تشکیل می‌دهند که در خلق آنها از پیشرفت‌های علمی قرن نوزدهم میلادی استفاده شده بود. از جمله این رمان‌ها می‌توان به کتاب صوتی از زمین تا ماه ، بیست‌هزار فرسنگ زیر دریا، دور دنیا در هشتاد روز و سفری به مرکز زمین اشاره کرد. ژول ورن در بین ۱۰ نویسنده جهانی قرار دارد که آثارشان بیشترین تعداد ترجمه را دارد؛ نسخه فرانسوی آثار این نویسنده تاکنون چهار هزار بار ترجمه شده‌ و روی آثار علمی و ادبی سرزمین‌های مختلف تاثیر گذاشتند.

رمان نوجوان از زمین تا ماه اولین بار در سال ۱۳۳۷ شمسی به فارسی ترجمه شد و در سال‌های گذشته ترجمه‌های مختلفی از آن به بازار آمد. در جدیدترین مورد، این اثر ماندگار سال گذشته با ترجمه ثمین نبی‌پور در ۳۴۴ صفحه و شمارگان ۳ هزار نسخه به عنوان بخشی از مجموعه رمان‌های جاویدان جهان نشر افق به بازار کتاب آمد.

حالا این کتاب صوتی برای نوجوان توسط آی قصه منتشر شده است.