زندگینامه

ارج نهادن به داستان کودکانه در روز جهانی احمدرضا احمدی

تقدیر از داستان کودکانه در روز احمدرضا احمدی

اپلیکیشن قصه صوتی آی قصه گزارش می‌دهد: احمدرضا احمدی را بزرگسالان به عنوان شاعر و کودکان به عنوان نویسنده داستان کودکانه می‌شناسند. سخت است در هر دو زمینه محبوب باشی، اما احمدرضا احمدی آن را ممکن کرده است. او هم در شعر و هم در داستان آثار قابل‌اعتنا و ماندگاری دارد.

احمدرضا احمدی نوشتن داستان کودکانه را در سال ۱۳۴۸ با کتاب «من حرفی دارم که فقط شما بچه‌ها باور می‌کنید» آغاز کرد. اما این کتاب توقیف شد و جمع‌آوری‌اش وقفه‌ای در نویسندگی احمدی ایجاد کرد. تا اینکه بالاخره در سال ۱۳۶۴ دو قصه کودکانه دیگر نوشت: «هفت کمان، هفت رنگ» و «هفت روز هفته دارم»

احمدرضا احمدی تا به امروز سی و چند اثر ماندگار خلق کرده است و ادبیات کودک و نوجوان به او دین بسیاری دارد.


اپلیکیشن قصه صوتی آی‌قصه در گزارشی با عنوان «احمدرضا احمدی؛ شاعر حرف‌های ممنوعه با کودکان» زندگی و آثار او را مرور کرده است. در قسمتی از این گزارش که در بخش «زندگینامه» سایت منتشر شده است، درباره تحولی که این شاعر و نویسنده قصه کودکانه در ادبیات کودک به وجود آورده است، می‌خوانیم:تحول در ادبیات و داستان کودکانه

احمد رضا احمدی فانتزی می‌نویسد. یا به گفته خودش خواب‌هایش را روی کاغذ می‌آورد. فانتزی به نویسنده این امکان را می‌دهد تا با خلق فضایی خیال انگیز و رازآلود مخاطب را درگیر تجربه‌های شگفت‌انگیز کند و علاوه بر لذت در پس تمام این غیر‌واقعی بودن‌ها به تعریف جدیدی از هستی برسد. ارزش فانتزی در داستان کودکانه در این است که کودک به سرعت تفاوت آن را با دنیای واقعی تشخیص می‌دهد. واقعیت در این آثار برای مخاطب ملموس‌تر می‌شود و کودکان فرصتی پیدا می‌کنند تا به دنیایی راه پیدا کنند که در آن خوبی‌ها بر بدی‌ها چیره می‌شوند.

احمد رضا احمدی می‌کوشد در آثارش و به خصوص داستان کودکانه روحیه‌ی خاص ایرانی را با فرمی تازه و منحصر به فرد منعکس کند و داستان را در مرزی بین واقعیت و خیال معلق سازد. او که خود را از دهه چهل به بعد با فضای مدرنیته همراه کرده است، در آثار کودکانه‌اش ضمن توجه به عواطف و احساسات بومی و ملی، قصه‌هایی خلق کرده است تا با استفاده از آن داستان کودکانه را با فرم فانتزی آشتی دهد. احمدرضا احمدی عادت به بازنویسی مکرر ندارد و اعتقاد دارد این بازنویسی‌ها قبلا در خواب‌هایش رخ داده و داستان‌ها در خیالش بارها صیقل خورده‌اند. او جهان کودکان را جهانی می‌داند که ما بعد از گذراندن آن دوران دیگر به آن دسترسی نداریم و کار اصلی نوجویان در هنر این است که این جهان را که بی‌شباهت به جهان خواب نیست با شعر و هنر تلفیق کنند.روز جهانی احمدرضا احمدی

احمدرضا احمدی در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۱۹ در کرمان متولد شد. او با ۸۱ سال سن در میان کودکان نسل جدید هم محبوبیت دارد.

اپلیکیشن قصه صوتی آی قصه که خود در حوزه تولید قصه کودکانه فعالیت دارد، در اقدامی جالب روز تولد ایشان را روز جهانی احمدرضا احمدی نامیده است و دوستداران او را به ضبط ویدئویی کوتاه برای ایشان دعوت کرده است.

این ویدئو که در روز تولد احمدرضا احمدی در اینستاگرام اپلیکیشن قصه صوتی آی قصه قدمی کوچک برای ارج نهادن به داستان کودکانه و آثار احمدرضا احمدی است.مطالب مرتبط در اپلیکیشن قصه کودکانه آی قصه:

هدیه آی قصه به مرضیه برومند

نادر ابراهیمی؛ آتشی که هرگز خاموش نمی‌شود

مرضیه برومند:‌ روایتگرِ شیرین تلخی‌های زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *